EDİRNE HABERLERİ

KEŞAN HABERLERİ

Keşan’da, ‘Batı Trakya Çalıştayı’ düzenlenecek

DHA
16 Haziran 2017 - 11:35Son Güncelleme : 16 Haziran 2017 - 11:35

Keşan’da, ‘Batı Trakya Çalıştayı’ düzenlenecek

DHA

Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),(DHA)-EDİRNE’nin Keşan İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, Yunanistan Gümülcine Başkonsolosluğu ve Kuzey Yunanistan İşadamları Derneği ile görüşmelerde bulunarak, önümüzdeki Eylül ayında Keşan’da Batı Trakya Çalıştayı gerçekleştirme kararı aldı.

Yunanistan Gümülcine Başkonsolosluğu ve Kuzey Yunanistan İşadamları Derneği Yöneticileri ile bir araya gelen Keşan Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, iki bölge iş camiasının ikili çalışmalarını arttırmaya yönelik yapılacak somut projeler, uygulamalar ve sınır ötesi işbirlikleri konusunda Keşan’da geniş katılımlı bir Çalıştay planlaması yaptı. Yunanistan Gümülcine Başkonsolosluğu ve Kuzey Yunanistan İşadamları Derneği ile yapılan temaslara, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Meclis Üyeleri Yalçın Şen, Turgay Akıncıoğlu, M. Ekrem Şanlı, Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Cemil Çakıcı, Kadir Mutaf, Komite Üyesi Hasan Keskin ve Genel Sekreter Erdem Başak katıldı.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, görüşmelerle ilgili olarak, “Kuzey Yunanistan İşadamları Derneği’nin daveti üzerine gittiğimiz Yunanistan’daki ilk görüşmemizi Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ile yaptık. Oldukça verimli bir toplantı geçirdik. Buradaki toplantımızın gündemi, Yunanistan ve bölgenin genel ekonomisi ile iki bölge işadamlarımızın karşılıklı ikili ilişkilerini arttırmak üzerineydi. Yaptığımız verimli görüşmeler neticesinde, Yunanistan Batı Trakya’da yaşayan soydaşlarımız ve işadamlarımız ile birlikte, Valiliğimiz, Belediyelerimiz, Odalar ve Borsalar Birliğimiz, Üniversitelerimiz, Ataşeliğimiz, Konsolosluğumuz, Dernek ve STK’larımızın da destekleri ile Eylül ayında Keşan’da güçlü ve verimli bir çalıştay yapmayı kararlaştırdık” dedi.

Keşan TSO Heyeti Başkonsolosluk temaslarının ardından İskeçe’de Kuzey Yunanistan İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen toplantıya da katıldı.

Toplantıda Keşan TSO Heyetini, Kuzey Yunanistan İşadamları Derneği Başkanı Fatih Türkmen, İskeçe Hükümet Milletvekili Hüseyin Zeybek, Selanik Türk Ataşesi M. Serkan Buralı, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Mustafçoba Belediye Başkanı Cemil Kabza, İskeçe Belediye Meclis Üyesi Levent Karaosman, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi M. Lokman Aydoğan ve yaklaşık 100 kişiden oluşan dernek üyeleri ile işadamları karşıladı. Helvacıoğlu buradaki toplantı ile ilgili değerlendirmede bulunarak, “Başkonsoloslukta yaptığımız önemli planlama toplantısının ardından, Kuzey Yunanistan İşadamları Derneği Yöneticileri ile üye ve işadamlarından oluşan yaklaşık 100 kişilik bir heyetle İskeçe’de bir araya geldik. Burada yaptığımız görüşmelerde gördük ki oradaki iş adamlarımız ve soydaşlarımız Türkiye’den çok umutlu, bizleri emsal ve örnek model olarak gördüklerinden birlikte hareket etmek ve sınır ötesi işbirliklerini geliştirme mücadelemizden son derece memnun olduklarını ifade etti. Batı Trakya ile Keşan ayağı olarak neler yapabileceğimizi masaya yatırdık. Enerjiden, tarıma, sanayiden, turizme kadar ticaret alanında işbirliklerini geliştirmemiz gerektiği öne çıkan konular arasındaydı” diye konuştu.

Kuzey Yunanistan İşadamları Derneği Başkanı Fatih Türkmen’de, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası heyetiyle yaptıkları toplantıda, dernek yapısıyla ilgili bilgiler vererek toplantıyı değerlendirdi. Türkmen, şöyle konuştu: “Derneğimizin yaklaşık 100 üyesi bulunuyor. 43 yaş ortalaması ile genç ve dinamik yapıya sahibiz. Keşan TSO bizim için bir mutfak. Türkiye’den ve Keşan’dan çok umutluyuz, birlikteliklerin ve işbirliklerinin geliştirilmesi için önemli adımların atılacağı çalıştayı heyecanla bekliyoruz. Özellikle AB projelerinde Keşan’la birlikte hareket etmek istiyoruz”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Keşan haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Keşan haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Keşan’da, ‘Batı Trakya Çalıştayı’ düzenlenecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:23
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   13:29
  • İkindi
   17:18
  • Akşam
   20:18
  • Yatsı
   21:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  EDİRNE NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Yeni Eczanesi

   Keşan
  Sayfa Başı