EDİRNE HABERLERİ

Keşan’daki hava kirliliği sorununa çözüm aramak için dernek kuruldu

DHA
01.04.2016 - 14:25Son Güncelleme :

Keşan’daki hava kirliliği sorununa çözüm aramak için dernek kuruldu

DHA

Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),(DHA)- ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı ölçümlerine göre, Türkiye'de en kirli havasına sahip Edirne'nin Keşan İlçesi'nde, hava kirliliğine çözüm üretmek ve gittikçe artan hava kirliliğine dikkat çekmek amacıyla Temiz Keşan Derneği kuruldu. Dernek başkanı Tolga Mercan, “Keşan halkının daha kaliteli bir yaşam isteği ile gelecek kuşakların aynı sorunu yaşamaması ve çözümün biran önce gelmesi için bir araya geldik” dedi.
Keşan’da hava kirliliğine çözüm üretmek için kurulan derneğin üyeleri, gazetecilerle kafeteryada bir araya geldi. Derneğin kurucu başkanı Tolga Mercan’ın yanı sıra basın buluşmasına kurucu üyeler Kemal Kef, Sevtap Engin, Cüneyt Yüksekdağ, Özgür İnceloğlu, Barış Uybaş, Nehir Gergin, Barış Hasan Serin, Hüseyin Öztekin, Uğur Acar, Oğuz Berkay Fidan, Ahmet Eler, Tarık Akan ve Fuat Güngör katıldı.
Temiz Keşan Derneği Başkanı Tolga Mercan, ilçenin Türkiye genelinde en kirli havaya sahip olduğuna dikkat çekerek, “Keşan’da yaşayan her birimiz öldüğümüzün farkında olmayan 62 bin kişiden biriyiz. Bu farkındalıkla ‘Temiz Keşan’ fikrinde, Keşan halkının daha kaliteli bir yaşam isteği ile gelecek kuşakların aynı sorunu yaşamaması ve çözümün biran önce gelmesi için bir araya geldik. Doğalgaz için umutluyuz. Yakın gelecekte Keşan’ın doğalgaz ile tanışacağını umuyoruz. Ancak esas görevimiz doğalgaz Keşan’a ulaştıktan sonra başlayacak. Doğalgaz en temiz ve en az kirleten yakıt olarak çözüme katkı sağlarken, sadece doğalgazdan çözüm beklemek doğru değildir. 10 yıl önce doğalgazla buluşan Edirne’de doğalgaz kullanan hane sayısı bugün yüzde 50’ye ulaşamamasına rağmen Edirne’deki hava kirliliği değerleri Türkiye ortalamasının altına düşerek Avrupa Birliği kriterlerine yaklaşmıştır. Bu sebeple bizler doğalgaz ile tanışıp yıllar geçse de kömür gerçeği ile yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu sorunun çözümünde herkese görev düşüyor” dedi.
Açıklamaların ardından Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Kef, hava kirliliğinin insan vücuduna zararlarını anlatan bir sunum yaparak bilgilendirdi.
TÜRKİYE’NİN EN KİRLİ HAVASINA SAHİP
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ölçümlerine göre, Türkiye’de en kirli havaya sahip yerleşim bölgesi Edirne’nin Keşan İlçesi. Keşan’da son yıllarda alınan önlemlere rağmen hava kirliliğinin önüne geçilemedi. Yakıt olarak linyit kömürünün kullanıldığı ilçede yaşayanlar, yoğun kükürt gazı nedeniyle özellikle akşam saatlerinde nefes almakta bile güçlük çekiyor. İlçede hava kirliliği nedeniyle solunum yetmezliğine bağlı hastalıklarda ise artış gözleniyor.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Keşan’daki hava kirliliği sorununa çözüm aramak için dernek kuruldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 14 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Keşan’daki hava kirliliği sorununa çözüm aramak için dernek kuruldu haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:34
 • Guneş
  08:23
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı