EDİRNE HABERLERİ

Keşan’da kırmızı etiketli asansörler mühürlenecek

DHA
14 Nisan 2016 - 17:31Son Güncelleme : 14 Nisan 2016 - 17:32

Keşan’da kırmızı etiketli asansörler mühürlenecek

DHA

EDİRNE,(DHA)-EDİRNE’nin Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Makine Mühendisi Ayşegül Arslan Aydın, yaptığı açıklamada, ilçede daha önce kontrolü yapılan ve kırmızı etiketlenen asansörlerin mühürleneceğini bildirdi.

Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ne göre, insanların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla asansörlerin yılda bir defa periyodik kontrolü ve yetkili firma tarafından da ayda bir sefer düzenli olarak bakımın yapılması gerektiğini belirten Arslan Aydın “Asansörlerin yılda bir defa yapılması zorunlu olan periyodik kontrolleri konusunda Keşan Belediyesi, TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiş olan UDEM Ltd. Şti ile protokol imzalamıştır. Asansörlerin aylık bakımları için de Bakanlık, servis teknik sorumlusu olarak makine veya elektrik mühendisi çalıştıran firmaları yetkilendirmiştir. Bina yöneticileri, asansörlerin aylık bakımları için bu şartları sağlayan yetkili firma ile aylık bakım sözleşmesi yapmak zorundadır. Yıllık periyodik kontrollerin de yetkili bakım firmalarının nezaretinde yapılacağı hükme bağlanmıştır. İlçemizdeki asansörler, 2015 yılının Şubat ayından beri UDEM Ltd. Şti. tarafından yetkili bakım firmalarıyla birlikte kontrol edilmektedir” dedi.

“GÜVENLİ HALE GETİRİLMEDİĞİ BELİRLENEN ASANSÖRLER MÜHÜRLENECEK”

Yıllık periyodik kontrollerin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca belirlenen kriterlere göre yapıldığını ve her asansör için ayrı bir rapor düzenlenerek asansör kabinlerine de etiket yapıştırıldığını kaydeden Ayşegül Arslan Aydın, düzenlenen raporların bir nüshasının bina yöneticisine, bir nüshasının aylık bakım firmasına ve bir nüshasının da Keşan Belediyesi’ne verildiğini kaydederek, şunları söyledi: “Yapılan kontroller sonucunda asansörler kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ve güvensiz olmak üzere dört grupta değerlendirilir. Kusursuz olarak tanımlanan asansöre muayene kuruluşu tarafından yeşil renkli etiket, hafif kusurlu olarak tanımlanan asansöre mavi renkli etiket, kusurlu olarak tanımlanan asansöre sarı renkli etiket, güvensiz olarak tanımlanan asansöre de kırmızı renkli etiket iliştirilmektedir. Yeşil renkli etiket iliştirilen kusursuz asansörler, her yıl periyodik kontrolleri yaptırılarak güvenli bir şekilde kullanılmaya devam edilir. Mavi renkli etiket iliştirilen hafif kusurlu asansörlerdeki eksiklikler bir sonraki periyodik kontrole kadar (bir yıl içerisinde) giderilmelidir. Sarı renkli etiket iliştirilen kusurlu asansörlerdeki eksikliklerin en fazla 60 gün içerisinde giderilmesi bina yöneticisi tarafından sağlanmalıdır. Bu süre sonunda muayene kuruluşu UDEM tarafından takip kontrolü yapılacak ve güvenli hale getirilmediği belirlenen asansörler Belediyemizce mühürlenerek hizmetten men edilecektir”

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Keşan’da kırmızı etiketli asansörler mühürlenecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2016 tarihinde saat 17 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Keşan’da kırmızı etiketli asansörler mühürlenecek haberi güncellenecektir.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:21
  • Guneş
   06:17
  • Öğle
   13:29
  • İkindi
   17:19
  • Akşam
   20:20
  • Yatsı
   22:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı