YOZGAT HABERLERİ

Kervansaraylar ilgi bekliyor

DHA
19 Nisan 2016 - 10:32Son Güncelleme : 19 Nisan 2016 - 10:33

Kervansaraylar ilgi bekliyor

DHA

YOZGAT, (DHA)- TARİHİ İpek Yolunun Yozgat'tan geçen bölümü üzerinde bulunan iki kervansaray kalıntısının restore edilerek, gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla, Yozgat Valiliği tarafından hazırlanan proje için sponsor bulunamadı.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Acun, Selçuklu döneminde Anadolu'yu boydan boya bağlayan İpek Yolu üzerinde önemli tarihi han ve kervansarayların bulunduğunu söyledi. İpek Yolu’nun Yozgat'tan geçen bölümlerinde 4 ayrı han ve kervansarayın bulunduğunu kaydeden Acun, 2009 yılında hazırlanan 'İpek Yolu Projesi’ kapsamında, han ve kervansarayların önce ortaya çıkartılmasının, daha sonra da restore edilip, gelecek nesillere aktarılmasının planlandığını bildirdi. Proje kapsamında kervansaraylarla ilgili kurtarma kazısı yapılmasının gerektiği ifade edildi.

ÇİÇİNLİ SULTAN HAN KERVANSARAYI: Yozgat'ın Saraykent ilçesi Saray Mahallesi Kaplıcalar mevkiinde yer alıyor. Meşelik orman alanı eteğindeki Çinçinli Sultan Han Kervansarayı, 1239 tarihinde yapılmıştır. Han kapalı ve açık kısmından oluşur, kuzey ve doğuya yönelik, moloz taş üzeri kesme taş kaplama bir yapıdır. Üst örtüsü tamamen yıkılmış, iç bölüm mekanlarından hiçbir iz kalmamıştır. Belli belirsiz temel izleri fark edilmektedir. Tarihi kervansaraya ait olan sıcak su, yakınında yaptırılmakta olan termal turizm tesislerinde kullanılması planlanmaktadır.

KESİKKÖPRÜ KERVANSARAYI

Yozgat’ın Kadışehri yolu üzerinde, Kesikköprü-Örencik köylerinin kesiştiği noktada, yolun sağında bulunuyor. Kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Karma tipteki hanların küçük boyutlu örneklerinden olan yapının avlusu yıkıktır, kapalı bölümü de büyük ölçüde tahrip olmuştur. Kapalı bölümü, eksene simetrik iki sıralı dörder kare kesitli payeye boyuna atılmış sivri kemerlerle üç bölüme ayrılmıştır. Örtü sistemini oluşturan sivri tonozlar yıkıktır. Her iki hanın da büyük olasılıkla Valide Sultan Melike Mahperi Hatun tarafından 13’üncü yüzyılın ortalarında yaptırıldığı tahmin edilmekte olup, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2005 yılında tescili yapılarak, koruma altına alınmıştır.

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Kervansaraylar ilgi bekliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2016 tarihinde saat 10 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kervansaraylar ilgi bekliyor haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:02
  • Guneş
   05:51
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:38
  • Yatsı
   21:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı