Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kerry: Irak'ta yönetimin devri hata

  Hürriyet Haber
  07 Nisan 2004 - 08:53Son Güncelleme : 07 Nisan 2004 - 08:53

  ABD Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin (DP) başkan adayı olan John Kerry, ''Irak'ta yönetimin 30 Haziran'da Iraklılara devredilmesinin hata olduğunu'' söyledi.

  Cincinatti'de dün gazetecilere açıklama yapan Kerry, ''başkan Bush'un bu keyfi kararı siyasi gerekçelerle aldığını'' savundu.

    

  Başkan Bush, ''işgal güçlerine karşıbaşlatılan Şii ayaklanması iç savaşa yol açsa bile 30 Haziran'da yönetimi devretme kararına bağlı kalacaklarını'' açıklamıştı.

    

  Irak'taki son gerginliği ve Amerikan kayıplarını ''son derece rahatsız edici'' olarak nitelendiren Kerry, ''Her zaman, devir konusunda keyfi bir tarih konulmasının hata olduğunu söyledim. Umarım belirlenen tarihin ABD'deki seçimlerle bir ilgisi yoktur'' diye konuştu.

    

  Kerry, sözlerini şöyle sürdürdü:

    

  ''Sanıyorumaskerleri bir an önce Irak'tan tahliye edip ABD'ye nakletmeyi planlıyorlar. Irak'ın istikrarına önem veren yok. Amaç, keyfi bir tarih belirlenmesi değil, Irak'ın istikrarı olmalıydı. Ayrıca bu uygulamanın seçimlerle ilgisi olmaması lazım.''

    

  Konuşmasında Bush yönetimini Irak savaşı, vergi ve işsizlikkonularında seçmene yanlış bilgi vermekle de suçlayan Kerry, ''Başkan (Bush) bir gün Condoleeza Rice ifade vermeyecek diyor; ertesi gün (Rice'ın) ifade vereceği açıklanıyor'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı