Gündem Haberleri

  Kerman Nobel Barış Ödülü'nü kazandığını çadırda öğrendi

  Hürriyet Planet
  08.10.2011 - 14:48 | Son Güncelleme:

  Muhafazakârlığıyla bilinen Yemen toplumunda Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’e yönelik halk ayaklanmasında en önemli rolü oynayan isimlerden biri olan gazeteci Tevekkül Kerman, layık görüldüğü Nobel Barış Ödülü’nü başkent Sana’da bulunan Değişim Meydanı’ndaki direniş çadırında karşıladı.

  Ayaklanmaların en güçlü olduğu Taiz şehrinde doğan 32 yaşındaki Kerman, Yemenli muhalifler arasında “Devrimin Annesi”, “Demir Kadın” ya da “Yemen Devriminin Ruhu” olarak bilinen Kerman, aynı zamanda İslamcı Islah Partisi üyesi.

   

  BÜYÜK HABERİ ÇADIRDA ALDI / FOTO GALERİ

   

  Devrimin yüzü haline gelen Kerman’ın babası ise geçmiş Salih hükümetlerinde adalet bakanlığı yapmış bir isim.

   

  Yemen’de uzun yıllar insan hakları ve özgürlük için mücadele veren Kerman, 2006 yılından bu yana Salih hükümetine karşı kampanya yürütüyordu. Kerman aynı zamanda Yemenli gençlik gruplarının organize edilmesi ve ulusal konseyde muhalefetin güçlenmesine katkıda bulundu.

   

  Karman, 23 Ocak günü evinde gözaltına alınmış, ancak kadın hakları için protestoların çok nadir görüldüğü Yemen’de Karman’ın serbest bırakılması için büyük protestolar yapılmış, Kerman da bunun üzerine bir gün sonra salıverilmişti.

   

  Sana’da Şubat ayında düzenlenen bir protesto sırasında Kerman, Associated Press’e “Rejimi devirerek halkın saygınlığını ve haklarını geri kazanacağız” demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı