Dünya Haberleri

  Kerkük Valiliğini Kürtlerin adayı kazandı

  Kerkük
  08.02.2005 - 17:44 | Son Güncelleme:

  Kerkük Valiliğini, resmi olmayan sonuçlara göre Kürt partilerinin desteklediği Abdurrahman Mustafa kazandı.

  Irak'ın kuzeyinde 30 Ocak'ta genel seçim ile yapılan valilik seçimlerinde oy sayma işleminin büyük kısmı tamamlandı.

    

  Seçim kurulu yetkililerinden alınan resmi olmayan bilgilere göre, Erbil ve Duhok kentlerinde Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) desteklediği adaylar, Süleymaniye'de ise Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) desteklediği aday kazandı.

    

  Kerkük ve Musul'da ise Kürt partilerinin ortaklaşa desteklediği adayların kazandığı bildirildi.

    

  TÜRKMENLER 25 BİN OY ALDI

   

  Kerkük'te Kürt partilerinin desteklediği ve halen valilik görevini yürüten Abdurrahman Mustafa'nın geçerli 325 bin oyun 281 binini aldığı bildirilirken, Türkmen partilerinin Kerkük'te toplam 25 bin oy aldığı kaydedildi.

    

  Kerkük'ün Havica bölgesinde oy sayım işleminin sürdüğünü bildiren yetkililer, bu bölgede sayılmayan oy oranın yüzdeliği değiştirmeyecek kadar az olduğunu söylediler.

    

  Arapların yoğun olarak yaşadığı Musul'da da Kürtlerin ortak listesinin yüzde 65.5 oranında oy aldığı belirtildi.

    

  Öte yandan, Musul'da Kürtlerin, şimdiki Vali Yardımcısı Husro Goran'ın vali seçilmesine rağmen, Araplarla aralarındaki gerginliği azaltmak için valilik görevini Arap kökenli şimdiki Vali Dured Keşmula'ya bırakacağı kaydedildi.

    

  KÜRTLER 70'İN ÜZERİNDE TEMSİLCİ GÖNDERECEK

    

  Bu arada, Bağdat'ta sayımı devam eden genel seçimlerde Kürtlerin 70'i aşkın sandalye kazanacağı belirtiliyor.

    

  Irak'ın kuzeyindeki 111 sandalyeli “bölge parlamentosunda” KDP ve KYB'nin 42'şer sandalyeyi kendi aralarında bölüşeceği, 9 sandalyeyi İslamcı Kürt partilerine, kalanını ise diğer partilere vereceği belirtiliyor. “Başbakanlığa” Neçirvan Barzani'nin, “meclis başkanlığına” da IKYB'li Adnan Müftü'nün getirileceği belirtildi.

    

  SEÇİM SONUÇLARINA İLGİ YOK

   

  Irak'ta 30 Ocak'ta yapılan seçimlerin üzerinden 9 gün geçmesine rağmen Kürtlerin özellikle genel seçim sonuçlarına ilgi göstermediği gözlendi.

    

  Kendilerini daha çok yerel parlamentonun ilgilendirdiğini ifade eden Kürtlerin, Irak Dinarı'nın ABD Doları karşısındaki yükselişini daha önemsediği gözleniyor.

    

  Bu arada, Kerkük'te Türkmen partileri, seçimde haksızlığa uğradıklarını belirterek, Araplarla seçime itirazlarını sürdürüyor.

    

  Irak'ın kuzeyinde alınan güvenlik önlemleri seçim günü kadar olmasa da devam ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı