Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kerimov , Vladimir Putin' deteği için teşekkür ettti.

  Hürriyet Haber
  07.10.2005 - 17:40 | Son Güncelleme:

  Rusya'da bulunan Kerimov, Putin ile görüşmesinde, “Putin'in bugünkü otoritesi Rusya'nın otoritesidir. Hiç şüphesiz dünyanın seçkin liderleri arasındasınız ve ülkemizde de size yönelik sempati çok büyük” diye konuştu.
  Özbekistan olarak zor bir dönem geçirdiklerini, desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade eden Kerimov, güvenilir bir partner ve müttefik olan Rusya'nın bu desteği kendilerine verebileceğini kaydetti.
  Putin'in doğum gününü Özbekistan halkı adına kutlayan Kerimov, ”Biz Rusya'nın ne olduğunu anlıyoruz. Rusya'nın sadece kendisi için değil, eski Sovyet coğrafyası denilen ülkeler için de ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Rusya önemli bir entegrasyon merkezi haline geldi” dedi.
  Vladimir Putin'e Andican'daki olaylar sırasında verdiği destek için teşekkür eden Kerimov, “Andican'daki olaylar bir kez daha kimin ne olduğunu gösterdi. Rusya güvenilirliğini bir kez daha gösterdi” diye konuştu.
  Rusya ile Özbekistan arasında ittifak ilişkisi kurulmasını öneren Kerimov, “Rusya ve Özbekistan sadece stratejik ortak olarak kalmamalı, aynı zamanda ittifak ilişkisi de geliştirmeli. Buna ihtiyacımız var” dedi.
  Bu ilişkilerin Özbek halkının menfaatine olduğu kadar Rus halkının da menfaatine olmasını umduğunu ifade eden Kerimov, ittifak ilişkilerini kurmadan önce, mevcut anlaşmaların tam anlamıyla yerine getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
  Putin de, yaptığı konuşmada, “Ülkem için sarf ettiğiniz nazik sözlerden dolayı size çok teşekkür ederim. Özbekistan'ın Rusya'ya karşı beslediği duygular karşılıklıdır” dedi.
  (AA)
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı