Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kerbela şehitleri Bakü'de anıldı

  A.A.
  27.12.2009 - 14:26 | Son Güncelleme: 27.12.2009 - 14:26

  Bakü'de Azeriler, İmam Hüseyin ve beraberindekileri, şehit edilişlerinin 1370. yılında andı. Bakü'nün Nardarlan ilçesinde toplanan binlerce kişi, ilahiler ve Kur'an-ı Kerim okudu.

  Toplanan kalabalık “sine vurma” töreni de düzenledi. Toplu şekilde yüzlerini kıbleye dönen kalabalık, Kerbela'da şehit edilen İmam Hüseyin ve beraberindekiler için dua etti.

  Etkinlikler çerçevesinde Bakü'deki camilerde kan bağışı kampanyası da düzenlendi. Aşure Günü kan vermenin önemine inanan vatandaşlar, bağışta bulundu.

  Kafkas Müslümanları Şeyhi Allahşükür Paşazade de Taze Pir Camisi'nde kan bağışına katıldı ve “Bugün kan veren bir Müslüman sevap kazanır” dedi.

  GÜRCİSTAN'DA AŞURE GÜNÜ

  Gürcistan'da yaşayan Müslümanlar da Kerbela'da şehit düşen Hz. Hüseyin ve beraberindekileri anmak için camilere akın etti. Başken Tiflis'te yaşayan Müslümanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren Cuma Camisi'nde düzenlenen etkinliklere katıldı.

  Kerbela olaylarının anlatıldığı mersiyeleri ve ağıtları dinleyen kalabalık, şehitlerin acısını paylaşmak için "sine vurma" töreni düzenledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı