ANTALYA HABERLERİ

Kepez'in yönetiminde çocukların da sözü var

DHA
03.12.2017 - 11:47Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - KEPEZ Belediye Meclisi'nin 2017 yılının son toplantısında söz çocuklarındı. Antalya'da ilk ve tek olan Kepez Belediyesi Çocuk Meclisi'nin başkanı ve komisyon başkanları, 2017 dönemi çalışma raporlarını belediye meclisine sundu.

Kepez'deki ilkokul ve ortaokullarda eğitim gören 148 öğrenciden oluşan Kepez Belediyesi Çocuk Meclisi, önerileri ve fikirleriyle şehrin yönetiminde söz sahibi oluyor. Çocuk meclisinin başkanı ve komisyon başkanları, bu yıl çalışma raporlarını sunmak için Kepez Belediyesi Meclis toplantısının oturumuna katıldı.

Kepez Belediye Meclisi'nin Aralık ayı toplantısında, çocuk meclisinin 2016-2017 öğretim yılı 5'inci dönem ortak komisyon kararları müzakere edildi. Çalışma raporlarını sunmak için meclis salonuna gelen meclis başkanı, meclis divanında Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün yanına, komisyon başkanları ise Ak Parti, CHP, MHP ve bağımsız meclis üyelerinin yanlarındaki koltuklara oturdu.

ÇALIŞMA RAPORLARINI MECLİSE SUNDULAR

Başkan Tütüncü, açılış ve yoklamanın ardından sözü Kepez Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanı Ahmet Coşkun Bulut Ortaokulu öğrencisi Emirhan Solmaz'a bıraktı. Solmaz da 12 maddeden oluşan çocuk meclisinin 2016-2017 dönemi ortak komisyon kararlarını meclise sundu.

Daha sonra eğitim, spor, basın yayın, yardımlaşma, kültür ve sanat, çevre ve sağlık, barış ve kardeşlik ile çocuk hakları komisyonların başkanları da raporlarını okudu.

Raporların okunmasının ardından söz alan Başkan Tütüncü, “Çocuk meclisimiz, üyelerini ilk kademe okullarından seçiyor. Çocuk meclisi üyelerimiz 1 yıl boyunca Kepez Belediyesi rehberliğinde, öğretmenleriyle şehrin geleceği, bugünü ile ilgili düşünceler oluşturuyor. O düşünceler de raporlar halinde belediyemize sunuluyor. Çocuk meclisimizin çalışma raporlarını da yıl da bir kez yönetmelik gereğince belediye meclisimizde okutuyoruz. Raporu, hem meclisimizin hem de kamuoyunun bilgisine sunuyoruz" dedi.

Raporun müzakere edilmesinin ardından Kepez Belediyesi Çocuk Meclisi başkanı ve komisyon başkanları meclis salonundan ayrıldı.

ÇOCUK MECLİSİ ORTAK KOMİSYON KARARLARI

1. Kepez'imizin enerji tüketiminde tasarruf sağlamak amacıyla ana cadde ve bulvarların güneş enerjisinden yararlanan lambalarla aydınlatma çalışmaları yapılabilir.

2. Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçıp Kepez'de yaşamaya başlayan, eğitimlerine ilçedeki okullarda devam eden öğrencilerin de katılacağı 'savaş ve çocuk' konulu resim yarışmasının yapılması konusunda çalışmalar başlatılabilir.

3. Belediyemizin yaptığı semt spor sahalarına yakın olan okulların beden eğitim dersleri bu sahalarda yapılabilir. Bunun yanı sıra okul turnuvaları semt spor sahalarında gerçekleşebilir.

4. Belediyemizin okullarda açtığı bilişim sınıflarının yanında zeka oyunları, kodlama çalışmaları sınıflarının da ve çocukların bu alana yönlendirilmelerinin sağlanması yapılabilir.

5. Origami sanatıyla ilgili okullarda kurs açılması ve çocukların bu sanata ilgilerinin artması sağlanabilir.

6. Okullarda müzik sınıfları oluşturulabilir.

7. Okullardaki fen laboratuarlarının büyültülüp daha donanımlı olması sağlanabilir.

8. Okullarda kütüphanelerin eksikleri belirlenip, kütüphanelerde iyileştirmeler yapılabilir.

9. Okul bahçelerinin düzenleme çalışmalarının sürekli yapılması ve belediyemiz temizlik işleri müdürlüğü tarafından kontrolünün sürekli yapılması sağlanabilir.

10. Belediyelerce tüm okullarda geri dönüşüm kutuları bulundurma zorunluluğu olması ve düzenli olarak atıkların toplanması sağlanabilir.

11. Belediyemiz tarafından okullarımıza 'yazsam okur musun' kutuları konulması ve buraya belediyemizin yaptığı, yapacağı hizmetlerin işleyiş ve sonuçlarını öğrenmek için; görüş ve düşüncelerin geniş öğrenci kitlelerince okunmasının sağlanması hususunda çalışmalar yapılabilir.

12. Belediyemizin yaptığı ilaç toplama kampanyasını okullarımızda da gerçekleştirerek birçok kardeşimizin hayatını kurtarabiliriz.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kepez'in yönetiminde çocukların da sözü var haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:46
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı