ANTALYA HABERLERİ

Kepez'in 76 yıllık orman sorunu çözülüyor

DHA
04.02.2018 - 10:39Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - KEPEZ'deki Duraliler, Avni Tolunay ve Ünsal mahallelerinde, 76 yıldır yaşanan ve 40 bine yakın kişiyi ilgilendiren orman sınır hattı içerisindeki taşınmazların mülkiyet sorununun çözümü için çalışma başlatıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Artık tünelin ucundaki ışığı değil, tünelin sonunu gördük" dedi.

Bugüne kadar Hazine ve Vakıf arazilerindeki mülkiyet problemlerini çözerek 40 bine yakın tapu tahsisi gerçekleştiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilçenin mülkiyet alanındaki son büyük sorununu da çözüme kavuşturuyor.

2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş hazine ile vakıf arazilerindeki, Düden Çayı Sit alanındaki, Fevzi Çakmak Mahallesi Askeri alandaki, sosyal donatı alanındaki ve Sanayi sitesi alanındaki mülkiyet sorunlarını çözen Başkan Tütüncü, şimdi de 76 yıldır çözüm bekleyen orman sınırından kaynaklanan mülkiyet problemini çözüyor.

Orman sınır hattından kaynaklı mülkiyet problemi, Duraliler tapulaması olarak bilinen başta Duraliler, Ünsal, Avni Tolunay ile Kepez, Santral, Şafak ve Gülveren mahallelerinin bir kısmını da kapsıyor.

İLK ORMAN KADASTROSU ÇALIŞMASI 1942'DE YAPILDI

Önceki yıllarda Antalya'nın merkez köylerinden biri olan Duraliler'de, ilk orman tahdidi (orman sınırlarının belirlenmesi) 1942 yılında yapıldı. Ancak bu tahdit, hakem kararı ile iptal edildi. Daha sonra bölgede 1976 yılında 6831 sayılı yasaya göre orman kadastrosu ve 2. madde uygulaması yapıldı ve orman sınırları kesinleştirildi. Ancak Duraliler tapulaması olarak bilinen bölgede 1989'da tekrar 3302 sayılı yasa kapsamında 2B uygulaması yapılarak orman sınırı yeniden belirlendi.

SORUN İMAR PLANINI VE HİZMETİ ENGELLİYOR

Duraliler tapulanması bölgesinde yaşayan 40 bine yakın kişi, tapulu olan taşınmazlarının 1976 ile 1989 yıllarında belirlenen orman sınır hatları içerisinde kalmasından dolayı '2B alanlarının hak sahibine satışı' hakkından yararlanamadı. Şimdi bölge sakinleri, tapulu taşınmazlarının 2B kapsamında tapu kayıt malikleri olarak kendilerine bedelsiz olarak iade edilmesini, tapulu olmayan alanların ise kullanıcı tespitleri yapılarak bedeli karşılığında kendilerine satılmasını talep ediyor.

Duraliler tapulamasındaki orman sınırı sorunu, Kepez Belediyesi'nin, bölgede imar planı çalışmasıyla paralel olarak altyapı ve kalıcı hizmetler yapmasını da engelliyor. Yol, kanalizasyon, yağmursuyu vb. çalışmaların yapılamamasına neden olan mülkiyet sorunu, bölgedeki mahallelerin gelişmesinin önündeki en önemli engel olarak duruyor. Bölgenin imarının yapılamamasından dolayı da Batı Çevre Yolu'nun Uncalı Mezarlığı yanındaki yonca kavşağı da inşa edilemiyor.

SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN MUHATAPLARIYLA TOPLANTI

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, vatandaşa tapu ve hizmet mağduriyeti yaşatan orman sınırı ve mülkiyet sorunlarının çözümü için konunun muhataplarını bir toplantıda bir araya getirdi. Nebiler bölgesindeki Uluslararası Orman Yangınları Eğitim Merkezi binasında gerçekleştirilen toplantıya; Ak Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Hüseyin Samani, İbrahim Aydın, Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Zeki Temur ve bürokratları, Ak Parti Kepez ilçe Başkanı İbrahim Ethem Taş, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Antalya Kadastro Müdürlüğü ve belediye bürokratları ile Ünsal, Avni Tolunay ve Duraliler mahalle muhtarları katıldı. 3 saat süren toplantıda orman sınırı içerisinde kalan taşınmazların mülkiyet sorununun çözümü için yapılacak çalışmaların yol haritası belirlendi.

TÜTÜNCÜ: SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE TÜNELİN SONU GÖRÜNDÜ

Başkan Tütüncü, toplantının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bölgede devam eden bir problem var. Çözümde sona yaklaştık. Güzel gelişmeler var. O gelişmeleri Orman Genel Müdürlüğü ile tekrar gözden geçireceğiz. Orman Genel Müdürlüğü, olumlu bir yaklaşımla derdimizi ve sıkıntımızı çok iyi anladı. Milletvekillerimizle konunun takipçisiyiz. Birlikte bu sorunu da tarihin karanlık sayfaları arasına göndereceğiz. Bugüne kadar Kepez'in birçok mülkiyet sorununu nasıl çözdüysek bu mahallelerimizin de mülkiyet sorununu çözeceğiz. 40 bine yakın hemşehrimiz rahat olsun. İşler güzel şekilde gidiyor. Kimse diken üstünde olmasın. Artık tünelin ucundaki ışığı değil, tünelin sonunu gördük."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kepez'in 76 yıllık orman sorunu çözülüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:00
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:39
Sayfa Başı