ANTALYA HABERLERİ

Kepez'den örnek mali başarı

DHA
11.10.2017 - 15:54Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2017 bütçesinin 30 milyon lira fazla verdiğini açıklayarak, yatırımlara ayrılan payın 2009 yılına göre yüzde 68 arttığını söyledi.

Kepez Belediyesi ekim ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda bütçe görüşüldü. Yeni yılın bütçesinin onaylandığı toplantıda, yüzde 41'i doğrudan yatırımlara ayrılan 2018 bütçesinin 327 milyon 355 bin lira olduğu açıklandı. Göreve geldiklerinde borçlu bir belediye bütçesiyle karşılaştıklarını kaydeden Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, sıkı bir mali disiplin uyguladıklarını, karşılığını da aldıklarını kaydetti.

YATIRIMLAR YÜZDE 68 ARTI

İlçenin dört bir yanında şehirleşmeden sağlığa, eğitimden spora, sosyal alanların oluşturulmasından kültür ve sanata kadar yatırımların hız kesmediğini buna rağmen bütçenin 30 milyon lira bütçe fazlası verildiği kaydeden Başkan Tütüncü, yatırımlara ayrılan payın 2009 yılına göre yüzde 68 arttığını belirtti. Kepez Belediyesi'nin son 9 yılda yatırıma ayrılan bütçenin yüzde 40'ın altına hiç inmediğini belirten Tütüncü, şu anda bütçenin yüzde 50'sini yatırıma ayırdıklarını söyledi.

YÜZDE 100'ÜN ÜZERİNDE BÜYÜME

Başkan Tütüncü, bu yılda da geçmiş yıllarda yapıldığı gibi gelir ve gideri denk bir bütçe haline getirdiklerini söyledi. Bütçede en fazla payı yatırıma ayırdıklarını vurgulayan Tütüncü, yatırımlarla ilgili şu açılamayı yaptı:

"Fen İşleri Müdürlüğü'ne ayırdığımız bütçeye baktığımızda, geçtiğimiz yıla göre yüzde 35'lık bir artışla 63 milyon 526 bin liralık bir bütçemiz. Bu da geçtiğimiz yıla göre daha fazla asfalt, daha çok stabilize yol açılması ve daha çok çevre düzenlemesi anlamına geliyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü bütçesi de geçen yıla göre yüzde 14 artırılarak 24 milyon 583 bin lira ön görülmüştür. Plan ve Proje Müdürlüğü'nün bütçesi yüzde 24'lük bir artışla 32 milyon 254 bin liraya yükseldi. Bütün bunlarla birlikte bütçemizin yüzde 50'ye yatkını yatırım için kullanılıyor ki, bu rakam çok büyük bir başarıyı işaret etmektedir."

KÜLTÜREL VE SOSYAL BELEDİYECİLİK

Sadece temel belediyecilik hizmetlerinde değil, sosyal ve kültürel belediyecilik alanlarında da önemli işler yaptıklarının altını çizen Tütüncü, Kepez'de hatırı sayılır ölçüde kültürel ve sanatsal ekinliklere imza atıldığını söyledi. Başkan Tütüncü, Kültür Müdürlüğü'ne ayrılan tahmini bütçenin 4 milyon 33 bin lira olduğunu, personel giderleri çıkarıldıktan sonra, geriye kalan 3 milyon 253 bin liranın faaliyetlere ayrıldığını kaydetti.

ASFALTTA TÜM ZAMANLARIN REKORU

Yeni yılda başlatacakları yeni projeleri de açıklayan Tütüncü, imar yollarının açılmasına büyük önem verdiklerini ve 85 kilometre yeni yol açmayı hedeflediklerini söyledi. Bu yıl Kepez Belediyesi'nin stabilize yolda 50 kilometre hedef koyduğunu, asfaltta tüm zamanların rekorunu kırarak 190 bin ton asfalt dökeceklerinin ifade eden Tütüncü, belediyelerin şehirleşme performansının dökülen asfaltla orantılı olduğunu söyledi.

2009 yılında bu rakamın 60 bin ton olduğunu hatırlatan Hakan Tütüncü, yeni şehirleşme yatırımlarını şöyle açıkladı:

"Sadece asfalt ve yol yapımı için ayırdığımız para, 37 milyon 111 bin 60 lira.100 bin metrekare kaldırım, 20 yeni park ve 575 adet parkın çeşitli şekillerde bakım ve onarımı da programımıza alınmış durumdu. Dokuma ile ilgili bir araç müzesi ve onu bütünleyecek şehir müzesi projelerimiz var. İçinde Göktürk kitabelerinin yer aldığı çok güzel bir Türk kültürü parkı olacak. 5 adet semt spor kompleksi yapılacak. Lyrboton Come antik kentinin ayağa kaldırılarak bir arkeopark ve turizm merkezi, Dokuma Fabrikası içerisine 2 adet açık çim saha, hasta konuk evi, 47 bin metrekare kent meydanı, Gaziler'e aile yaşam merkezi, sivil toplum kuruluşlarına bir merkez binası, demokrasi müzesi, Varsak'a semt konağı gibi projeleri de 2018 yılı içerisinde Kepez'e kazandırmayı amaçlıyoruz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kepez'den örnek mali başarı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:55
  • Guneş
   07:34
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:35
  • Akşam
   17:53
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı