ANTALYA HABERLERİ

Kepez'de Kariyer Günleri

DHA
13.03.2018 - 12:43Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - KEPEZ'de Kariyer Günleri'nin konuğu olan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Mehmet Özgür, sanat yaşamı ve rollerin sanatçıların kişilikleri üzerindeki etkisini anlattı.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Mehmet Özgür, Kepez Belediyesi'nin lise düzeyindeki öğrencilere yönelik düzenlediği 'Kepez'de Kariyer Günleri'nin konuğu oldu. Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Mehmet Özgür, hakkında merak edilen soruları tek tek cevapladı. Her rolü gönülden hissederek oynadığını belirten Mehmet Özgür, üstlendiği rollerde canlandırdığı kötü karakterlerin izleyenler tarafından kötü, iyi karakterlerin de güzel eleştiriler aldığına değindi.

'CİDDİ SÖZLEŞMELERE İMZA ATIYORUZ'

Bir öğrencinin rol aldığı son filmde senaryo akışının nasıl olacağı yönündeki sorusuna Mehmet Özgür, “Bilgi vermem için 100 bin dolar bütçe lazım. Çünkü her filme başlamadan önce ciddi sözleşmelere imza atıyoruz. Senaryonun her sayfasında ismimiz yazıyor. Elinizdeki senaryoyu bir yerde unutursanız ya da kaybederseniz 100 bin dolar cezai müeyyidenin uygulanması demektir. Eşime ve oğluma da bu konularla ilgili asla bilgi veremiyorum" dedi.

Çocukların ve gençlerin tiyatro gösterilerine gitmesi gerektiğine de değinen Mehmet Özgür, özellikle güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin sık sık tiyatro izlemeleri gerektiğinin altını çizdi.

'ROLLERİM KİŞİLİĞİMİ ETKİLEMEZ'

Bir öğrencinin "Oynadığınız roller kişiliğinizi etkiliyor mu?" sorusuna ise Özgür, “Etkilemiyor. Oyunculukta otokontrol denilen bir sistem var. Biz sahneye çıkarken karakterimiz başlar, sahneden indiğimiz anda kostümü ile onu bir paspasa bırakır çıkarız. Sette de böyledir. Sete Mehmet Özgür olarak giderim. Sette kostümümü giyince 'Ağah' olurum. Kostümü çıkarınca Mehmet Özgür olurum. Bu benim kişiliğimi etkilemez. Karakterlerimi kendi kişilik özelliklerimden besliyorum. Dünyada oyunculuk tarafına geçip, bu tarafa geri dönemeyen çok sanatçı da var" diye yanıt verdi.

'TAKLİTTEN KAÇININ Kİ, FARKINIZ OLSUN'

Özgün olmanın bir insanın gelişimini zorlayabileceğini ancak bunun insanı güçlendirdiğine değinen Mehmet Özgür, “Her zaman özgün olmalısınız. Şiir yazacaksanız bir şairi taklit etmemelisiniz. Hikaye yazacaksanız bir yazarı taklit etmemelisiniz. Oyuncu olacaksanız bir oyuncuyu taklit ederek yola çıkmamalısınız ki, farkınız olsun. Özgün olmalısınız" dedi.

Mehmet Özgür, konservatuar okumadığını kendi kendini eğiterek başarıyı yakaladığını, eksiklerini egosu içinde eritmediğini, başarılı olmak için egosunu erittiğini söyledi. Özgür, öğrencilere öğrenme içgüdüsünü hiçbir zaman kaybetmemeleri konusunda da tavsiyelerde bulundu. Etkinliğin ardından Mehmet Özgür, öğrenciler ile öz çekim yaptı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kepez'de Kariyer Günleri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı