ANTALYA HABERLERİ

Kepez Yeni Emek Mahallesi Referanduma Gidiyor

IHA
05.10.2015 - 11:50Son Güncelleme : 05.10.2015 - 11:51

kepez belediye başkanı hakan tütüncü, yeni emek mahalle sakinleriyle buluştu

IHA

Antalya’da kentsel dönüşüm isteyen Yeni Emek Mahallesi sakinleri, Kepez Belediyesi’nin hazırladığı planlamayı onaylamak için 18 Ekim’de referanduma gidiyor.
Yeni Emek Mahallesi sakinleri, Kepez Belediyesi’nin hazırladığı ‘Yepyeni Yeni Emek Projesi’ başlıklı kentsel dönüşüm planıyla tanıştırıldı. Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde düzenlenen proje tanıtımına, Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, Kentsel Tasarım Müdürü Barış Soykan, ilgili bürokratlar, AK Parti Kepez Başkanı Yusuf İşeri ve Yeni Emek Mahallesi sakinleri katıldı. Toplantıda planlama ayrıntılı bir şekilde anlatıldıktan sonra, vatandaşlar merak ettikleri soruların yanıtlarını yetkililerden hemen aldı.
RÜYA GİBİ PROJE
İçinden yeni tramvay hattının geçeceği mahallede yapılan yeni planlamayla, küçük arsalar birleştirilerek büyük adalara dönüştürülecek. İçinde otopark, parklar, sosyal ve spor alanlarının yer alacağı büyük ve lüks sitelerin yer alacağı adalarda, binalar 10’ar katlı olabilecek. İnşaat emsali 0.60 olan küçük arsaların en az 10 bin metrekarelik adalara dönüştürülmesiyle, emsaller 0.90 olacak. Birde 1.7 promosyon çarpanıyla birlikte, 0.60 olan inşaat emsali, yaklaşık 3 katı olan 1.7’ye çıkıyor. Böylelikle 300 metrekarelik arsasını müteahhide verince 90 metrekarelik 1 daire sahibi olabilen bir vatandaş, bu planlamayla 3 tane 90 metrekarelik daire sahibi olacak. Eskiyen dairesi olanlar ise, aynı ölçekte daire sahibi olurken, vergi ve harç ödemeyecek ve inşaat süresince aylık 650 lira kira yardımı alacak.
HALKIN KATILIMIYLA PROJE ÜRETİYORUZ
Kepez’deki projelerin ortak akılla ve halkın katılımıyla üretildiğini belirten Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, “Projelerimiz halkla paylaşılıyor, referanduma sunuluyor. Kabul edilirse, halkımızla birlikte uygulanıyor. Bugün Yeni Emek Mahallemize, mahallelilerin talepleri üzerine geliştirdiğimiz kentsel yenileme projesini, kendileri ile paylaştık” dedi.
GÖNÜLBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ
Projeyi 18 Ekim’de referanduma sunacaklarını belirten Tütüncü şöyle konuştu;
“Mahalleliler kabul ederse, Yeni Emek’i, yine halkımızla birlikte yeniliyoruz. Benimsediğimiz yöntem, ‘Ben yaptım oldu’ değil, katılımcı yönetimin yol göstericiliğidir. Bu yöntemle Kepez’in konutları, eskiyen mahallelerimizi halkımızla elbirliği ve gönül birliği içinde yenileyeceğiz. Kepez, çağdaş yöntemlerle özel projelerin hayat bulduğu bir yer.”
MUHTEŞEM BİR YENİLEME PROJESİ
Mahalle koordinatörleriyle bu mahallede 10 kez toplantı yapılarak imar planının anlatıldığını hatırlatan Tütüncü, 18 Ekim’de muhtarlıkta referandum yapılacağını söyledi. Tütüncü, hak sahiplerinin katılacağı referandumdan çıkacak sonuca göre planlamanın uygulanıp uygulanmayacağının belirleneceğini kaydetti. Burada muhteşem bir yenilenme çalışması yapılacağını belirten Tütüncü, “Böylesi bir proje bu hayatta görülmemiş ve görülmeyecek bir imkan” dedi.
BİNALARI BELEDİYE YAPMIYOR
Teknik anlamda kentsel dönüşüm olmadığı için buradaki inşaat çalışmalarını belediyenin yapmayacağının altını çizen Tütüncü, hak sahiplerinin istedikleri müteahhitle anlaşabileceğini söyledi. Mahalle sakinlerinin kat artışı taleplerine cevap verecek en iyi formülü sunduklarını belirten Tütüncü, önceki imarda yapılamayacak kat artışlarını bu şekilde yapılabileceğini söyledi.
KÜÇÜK ARSALARI BÜYÜK ADALAR YAPTIK
Bu bölgenin küçük parseller üzerine eskimiş binalardan oluştuğunu belirten Tütüncü, “Bu bölgede ne yapabiliriz diye değerlendirme yapınca, yeni bir plan yapmak ve yeni plana göre de yeni bir şehirleşmenin önünü açmak gündeme geldi. Planlamamızda parselleri birleştirip, ada pozisyonuna getirilim ve geniş parseller olsun istedik. En az 10 bin, 15 bin metrekarelik parseller olsun dedik” diye konuştu.
İNŞAAT SÜRESİNCE KİRA YARDIMI
Yapılan planlama neticesinde hak sahiplerine sağlanacak faydaları örnekleyen Tütüncü, “Yapmış olduğumuz çalışma neticesinde 300 metrekare arsası olan vatandaş, müteahhide verdiğinde sadece 90 metrekarelik bir daire alabiliyordu. Ama şimdi bu planla kendisine 3 tane 90 metrekarelik daire kalacak. Her bir hemşerimize 2 tane daireyi hediye etmiş oluyoruz. Eski binalar var. Onlar da kentsel dönüşüme girince, aylık 650 lira kira yardımı alacaklar. 100 metrekare dairesi olanlar, yine 100 metrekare daire alırken vergi ya da harç ödemeyecek.”
KÜÇÜK ARSALAR DEĞERSİZ
Kepezlilerin yıllardır gayrimenkullerin hep düşük olmasından dert yandığını belirten Tütüncü, bunun sebebinin, arsaların küçük ve inşaatların kalitesiz olduğunu söyledi. Tütüncü, küçük arsaların getirdiği olumsuzlukları şöyle anlattı;
“Arsaların küçük olmasıyla, bu parselleri ızgara gibi ayıran yollar yapılıyor. Böyle olunca şehircilik hizmetleri kaliteli yapılamıyor. Buralarda Antalya’nın diğer yerlerindeki gibi lüks konutlar yapılamıyor. İnşaat kalitesi de çok önemli. İnşaat kalitesinin artması için, geniş araziler gerekiyor. Geniş arazi olunca iyi işler yapan müteahhitler geliyor.”
MAHALLELİ AYRINTILARIYLA BİLGİ ALDI
Fondaki perdeye planın ayrıntılarının yansıtıldığı sırada bu konuşmasını yapan Tütüncü, mahalleliye daha ayrıntılı bilgi vermesi için kürsüyü Kentsel Tasarım Müdürü Barış Soykan’a bıraktı. Soykan’ın da anlatımının ardından, soru cevap bölümüne geçildi. Bu bölümde mahalleliler, merak ettiklerini ayrıntılı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kepez Yeni Emek Mahallesi Referanduma Gidiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 11 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kepez Yeni Emek Mahallesi Referanduma Gidiyor haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:01
  • Guneş
   06:36
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:29
  • Akşam
   19:06
  • Yatsı
   20:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı