ANTALYA HABERLERİ

Kepez Belediyesi, 'doğal hayat' müzesi kuracak

DHA
21.04.2016 - 13:10Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - KEPEZ Belediyesi, farklı hayvan ve bitki türlerinin doğal habitatlarında gözlenebileceği eğitim amaçlı 'doğal hayat müzesi' kurmak için çalışma başlattı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, kermes ve Kutlu Doğum etkinlikleri dolayısıyla Yeni Mahalle İlkokulu, Sefa Akın Ortaokulu ile Ali Rıza Altıntaş Ortaokulu'nu ziyaret etti. Başkan Tütüncü, ziyaretler sırasında yaptığı açıklamada, Kültür Mahallesi'ndeki Antalya Bilim ve Sanat Merkezi'nin (BİLSEM) bahçesine doğal hayat müzesi kuracaklarını söyledi. Başkan Tütüncü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi, BİLSEM işbirliği ile yapacakları müzeden, tüm öğrencilerin ücretsiz yararlanabileceğini belirtti.

DOĞAL YAŞAMI GÖRECEKLER

Tütüncü, bu yıl içinde açmayı hedefledikleri doğal yaşam müzesinde, öğrencilerin farklı hayvan ve bitkilerin doğal habitatlarında gözlemleyerek, fen bilimleri dersini uygulamalı işleyeceğini ifade etti. Başkan Tütüncü, müzenin öğrencileri ve turistleri, Türkiye'nin doğal zenginliği ve çeşitliliği hakkında görsel olarak bilgilendireceği bir merkez olacağının da altını çizdi.

BİTKİ VE HAYVANLAR SERGİLENECEK

Müze, ahşap veya ahşap görünümlü, çelik destekli prefabrik yapı ve tek katlı olarak 200 m2'lik alana kurulacak.

Müzede, sergi alanı (160 m2), hayvan örneklerinin sergileneceği fauna bölümü, bitki örneklerinin sergileneceği botanik bölümü ile hayvan ve bitki örneklerinin doğadaki hallerine uygun şekilde görülebileceği model habitat alanları olacak. Bu kısımlar, havalandırma, iklimlendirmeyle kontrol edilecek.

ANTALYA VE ÇEVRESİNİN DOĞAL YAŞAMI TANITILACAK

Flora bölümünde, Antalya ve yakın çevresinde bulunan tohumsuz bitki örneklerinden başlayarak sırayla, tohumlu çiçekli ve yumrulu bitkilerin yanı sıra bölgenin endemik ve nadir bitkileri sergilenecek. Fauna bölümünde ise Antalya ve yakın çevresindeki omurgasız hayvan örneklerinden başlayıp sırayla, balıklar, kurbağalar, sürüngenler, kuşlar ve memelilerin yer alacağı dolaplar olacak. Her dolabın yanında içerdiği örneklerle ilgili bilgilerin bulunduğu, sunumların sürekli döndüğü birer küçük LCD monitör yer alacak.

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kepez Belediyesi, 'doğal hayat' müzesi kuracak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Nisan 2016 tarihinde saat 13 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kepez Belediyesi, 'doğal hayat' müzesi kuracak haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:46
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı