Gündem Haberleri

  ’Kepenk indirin’e Diyarbakır resti

  Hürriyet Haber
  16.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Abdullah Öcalan'ın yakalanma yıldönümü nedeniyle PKK'nın 'Kepenk kapatın' çağrısına Güneydoğu'daki birçok ilde büyük ölçüde uyulurken, Diyarbakır'da dün işyerleri açıktı, hayat diğer günlerdeki gibi devam etti.

  TERÖR örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının yıldönümü dolayısıyla bir çok yerde eylem yapıldı, kepenk kapatıldı. Polis Mersin’de 20, Şırnak’ta 10 kişiyi gözaltına aldı.

  YAŞAM SÜRDÜ

  PKK yöneticilerinin Roj TV’den Güneydoğu’daki vatandaşları, Öcalan’ın yakalandığı 15 Şubat’ın yıldönümünde çeşitli eylemler düzenlemeye çağırması, Diyarbakır'da yanıt bulmadı. Kentte hiçbir esnaf kepenklerini kapatmadı, insanlar gündelik yaşamlarına devam etti. Diyarbakır’da önceki yıllarda kepenk kapatma eylemlerinin yoğun yaşandığı Melikahmet, Bağlar, Şehitlik ve Huzurevleri semtlerindeki esnafın tümü işyerlerini açtı.

  20 gözaltı

  Mersin'de aralarında çocukların da bulunduğu bir grup Çiftçiler Caddesi’nde toplandı ve yola barikat kurup Öcalan lehine slogan atmaya başladı. Polis grubu dağıttı. Bu olay biterken yakındaki Güneş Mahallesi Selen Kavşağı’nda başka bir eylem yapıldı. Burada toplanan grup da yola barikat kurup slogan attı. Göstericiler, bu sırada caddeden geçen, içinde yolcuların da bulunduğu Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsü taşladı. Polis Mersin’ de dünkü olaylarda 20 kişiyi gözaltına aldı.

  Hakkári, Batman ve Siirt'te de birçok işyeri kepenk kapattı. Adana'da Barbaros, Dağlıoğlu, Gülbahçesi, Ova mahallelerinde baskı kuran PKK yandaşları, esnafın işyerlerini açmalarını engelledi. Ağrı'nın Doğubeyazıt İlçesi merkezinde ise PKK'nın çağrısı üzerine kepenk kapatma eyleminde hiçbir işyeri açılmadı.

  POLİSİ TAŞLADILAR

  Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde yürüyüş yapmak isteyen 250 kişilik gruba polis izin vermedi.Ara sokaklara dağılan grup polis ekiplerini taşladı. Polis, 10 kişiyi gözaltına aldı.

  Poster taşıdılar

  Şanlıurfa'da DTP (Demokratik Toplum Partisi) üyesi 300 kişilik grup, gösteri yaptı. Aralarında çocukların da bulunduğu göstericiler, posterlerini taşıdıkları Öcalan lehine Kürtçe ve Türkçe slogan attı.

  TÜPRAŞ’ı taşladılar

  Batman'daki TÜPRAŞ Rafinerisi önünde toplanan ve büyük bölümü çocuk yaklaşık 100 kişilik grup, ellerinde PKK'yı simgeleyen flamalar ve kırmızı, sarı, yeşil bezler olduğu halde bölücübaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Kalabalık güvenlik elemanlarının bulunduğu kulübeye taşlarla saldırınca polis harekete geçti. Arka sokaklara kaçan göstericilerden 2'si gözaltına alındı. Hakkári'de ise dün 2 fırın ve 1 eczane dışında tüm dükkanlar kepenklerini kapattı. Emniyet’in ikna turu sonucu 50 kadar dükkan daha sonra açıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı