Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kepeklere karşı elma sirkesi ve tuz

Merhaba Suna Hanım, ben 24 yaşında bir erkeğim ve saçlarımla başım dertte. Saçımda kocaman kocaman kepekler var. Banyo sonrası, saçlarım kuruduktan sonra, kafamda oluşan kepek kitlesini hissedebiliyorum. Hatta bu bende tik oldu ve durmadan ellerimle onları ayıklıyorum. Hem saçlarım da çok dökülmeye başladı. Mısır Çarşısı yakınlarına sürekli işim gereği gidiyorum. Ne önerirseniz, onu alacağım.

l Murat A.

Sizi çok iyi anlıyorum. Ama bu durumun baş nedeni stres! Yine de sizin için bir tarifim var: Haftada bir gün iki çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı hintyağı, bir çorba kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı alkolü karıştırın. Saç diplerine boya sürer gibi sürün. İki saat naylon sarmış şekilde bekletin. Saçı yıkarken 250 gram suda demlenmiş bir tutam kekikten yararlanın. Her gün saç diplerine masaj yapın.

Tırnaktaki çizgiler vitaminsizlikten

İyi günler Suna Hanım, el tırnaklarımın hepsinde özellikle başparmak tırnaklarımda oldukça belirgin (boyuna) çizgiler var. Bu çizgiler öyle belirgin ki, oje sürsem dahi kapanmayıp, dışardan belli oluyor. Bu durum son 2,5 yıl içerisinde oluştu. Sizce nedeni ne olabilir ve ne yapabilirim. l Kadriye T.

Tırnaklarınızın çatlamasının nedeni sizin demir eksikliği ve kansızlık yaşamanızdır. Bence önce bir doktora gidin ve tahlil yaptırın. B12 ve A vitamini alın. Her sabah bir çorba kaşığı çökelek yiyin. Kara üzüm ile beslenin.

Avakadoyu saçına sür ki uzasın

Sayın Suna Hanım, benim problemim saçlarımın uzamaması ile ilgili. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Cevabınızı merakla bekliyorum. Ayrıca biberiye otunun saça faydası nedir, söyler misiniz?

Saygılarımla. l Nalan.

Sevgili Nalancım, saçlarının uzaması için önce dengeli beslenmen gerek. Saçlarını kimyasal maddelerden uzak tut. Bir avakado yarısını, iki adet bıldırcın yumurtasını, iki çorba kaşığı susam yağını karıştır ve saçına boya sürer gibi sür. Saçını strech filmle sar ve iki saat beklet. Saçına yarayacağına eminim. Biberiyenin faydasına gelince, çay gibi demleyip, suyunu saç diplerine friksiyon yaparak yedirirsen, kepek sorununu giderir.
X