Gündem Haberleri

  Kenya'daki katliamda Türk asıllı Elif Yavuz hayatını kaybetti

  Hürriyet Planet
  23.09.2013 - 12:26 | Son Güncelleme:

  Kenya'nın başkenti Nairobi’de 68 kişinin ölümüne yol açan Westgate Alışveriş Merkezi saldırısında hayatını kaybedenler arasında Hollanda doğumlu Türk asıllı Elif Yavuz ve sevgilisi, ödüllü mimar Ross Langdon da bulunuyor. El Şebab militanlarının düzenlediği saldırıda ölen Yavuz'un sekiz aylık hamile olduğu öğrenildi. Ülkede 3 gündür devam eden krizde militanlar halen rehinelerle birlikte alışveriş merkezinin içinde ve operasyonlar devam ediyor.

  Nairobi’ye buradaki hastaneleri ziyaret amaçlı gelen Harvard Üniversitesi mezunu Elif Yavuz sıtma uzmanıydı.

  Kenyadaki katliamda Türk asıllı Elif Yavuz hayatını kaybetti

  Aynı zamanda halk sağlığı uzmanı olan Dr. Yavuz'un, Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın Kenya’daki faaliyetleri için çalıştığı ve geçtiğimiz günlerde eski ABD başkanı Bill Clinton ile buluştuğu öğrenildi.

  KATLİAMDA HAYATINI KAYBEDEN ELİF YAVUZ / FOTO GALERİ

  Bir mimarlık firmasının yöneticiliğini yapan Dr Yavuz’un 33 yaşındaki sevgilisi Ross Langdon ise Afrika genelinde yürütülen bir projede çalışıyordu. Dört yıldır Afrika’da çalışan İngiltere ve Avustralya vatandaşı Langdon, Kenya’daki bir AIDS hastanesinin tasarımını yaparak kamu yararına hizmette bulunmuştu.

  Çiftin sosyal medya hesaplarında arkadaşları tarafından üzüntülerini belirten mesajlar yayınladı.

  KENYA HÜKÜMETİ BASKIN DÜZENLEDİ
  Kenya hükümeti 3 gündür devam eden, 62 kişinin ölümüne 200'e yakın kişinin de yaralanmasına neden olan ve ülkeyi altüst eden alışveriş merkezi kuşatmasını sona erdirmek için dün gece El Şebab militanlarına bir baskın düzenledi. El Şebab sözcüsü ordunun operasyonu sürdürmesi halinde ellerindeki rehineleri öldürme tehdidinde bulundu.Gece geç saatlerde Kenya ordusun tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada Westgate Alışveriş Merkezi'nin büyük bir kısmının ele geçirildiği ve rehinelerin çoğununun kurtarıldığı belirtildi. Ancak fazla detay verilmedi.

  İçeride bazıları rehine bazıları da saldırganlardan saklanmayı başarmış halde 40 kadar sivil bulunuyordu. Bunların tahminen 30'u rehineydi.

  Kenyadaki katliamda Türk asıllı Elif Yavuz hayatını kaybetti

  KENYA ORDUSUNDAN ALIŞVERİŞ MERKEZİNE BASKIN

  TEHDİT SÜRÜYOR
  El Şebab üyelerinin bazılarının hala Westgate Premier Alışveriş Merkezi'nde olduğu ifade edildi.

  Lübnan haber sitesi Naharnet'in aktardığına göre, örgütün sözcüsü, Kenya askerlerinin alışveriş merkezi içindeki ilerlemesinin devam etmesi halinde ellerindeki rehineleri öldüreceklerini söyledi.

  AVM KATLİAMINDA ‘BEYAZ DUL’ ŞÜPHESİ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı