Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kenya'da bir günde iki facia

  Hürriyet Planet
  22 Ağustos 2012 - 18:17Son Güncelleme : 22 Ağustos 2012 - 18:19

  Kenya’nın Masai Mara Ulusal Parkı’nda bir yolcu uçağının düşmesi sonucu iki Alman turist ve iki pilot hayatını kaybetti, üç turist ise ağır yaralandı. Ülkenin güneyindeki Tana’da çıkan bir toprak kavgası ise en az 48 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

  Tana Emniyet Müdürü Joseph Kavoo yaptığı açıklamada, ölenlerden bazılarının evlerinin içinde yakıldığını, bazılarının da kesici aletlerle veya oklarla vurulduğunu söyledi.

   

  Bölgedeki şiddet olayının tanıklarından Said Mgeni de yaptığı açıklamada,çiftçilik yapan Pokoma etnik grubu mensubu 200 kişilik bir grubun şafak vaktinde Riketa bölgesindeki köye saldırdığını belirterek, saldırganların kırsal alanda hayvancılık yapan Orma etnik grubu mensuplarına ait köydeki tüm evleri ateşe verdiğini kaydetti.

   

  Mgeni, saldırıda hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğunu vurguladı. Ormalar geçen hafta Pokomaların köyüne saldırmıştı.

   

  TURİSTLERİ TAŞIYAN UÇAK DÜŞTÜ
  Tana’da bu katliamın yaşandığı saatlerde Masai Mara’da düşen uçakta da dört kişi öldü, üç kişi de yaralandı.

   

  Emniyet Müdürü Peterson Maelo, “Dört kişi olay yerinde hayatını kaybederken, üç kişi de ağır yaralandı. Yaralananlar tedavi için Nairobi’ye götürüldü” dedi.

   

  Uçakta toplam beş Almanya, dört ABD, iki de Çek Cumhuriyeti vatandaşı olduğu belirtildi. Pilotların uyrukları ise bilinmiyor.

   

  Kenya Vahşi Yaşam Dairesi’nden bir bekçi, uçağın Ngerende pistinden öğle saatlerinde kalktıktan kısa bir süre sonra çakıldığını belirtti.

   

  Başkent Nairobi’nin 250 kilometre güneybatısında olan Masai Mara, Kenya’nın en popüler safari alanlarından biri. Bölgede şu an yaşanan mevsimlik göç dünyanın dört bir yanından on binlerce turisti buraya çekiyor.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı