Gündem Haberleri

  Kenya ve Somali ordusu El Şebab’a karşı birleşti

  AP
  17.10.2011 - 10:13 | Son Güncelleme:

  Kenya ordusuna ait birlikler dün sınırı geçerek Somali’nin güneyine girdi.

  Kenyalı savunma yetkilileri, Cumartesi günü yaptıkları açıklamada, “militanların Kenya topraklarında adam kaçırma olaylarına karışmaları nedeniyle kendilerini savunma hakları bulunduğunu” belirtti.

   

  Kenyalı bir diplomat, dün akşam saatlerinde teknik bir arızadan dolayı orduya ait bir helikopterin, ülke sınırları içinde düştüğünü belirtti. Olayda sivil kayıp olmadığı belirtilirken, helikopterde bulunan askerlerin durumu hakkında bilgi verilmedi.

   

  Helikopterin düşüşünün ardından, Somali’nin güneyindeki yerleşimciler Kenya askerlerinin hava araçları eşliğinde sınırdan içeri girdiğini belirtti. Ali Nur Hüseyin adındaki Somalili, Kenyalı askerlerin tanklar ve askeri araçlarla sınırdan girdiğini ve Somali güvenlik güçleriyle işbirliği içinde hareket ettiğini ifade etti.

   

  “KENYA’NIN DESTEĞİNDEN MEMNUNUZ”

  Kenya hükümet sözcüsü Alfred Mutua, askeri birliklerin “sınırdaki El Şebab birliklerini aradığını” belirtti ve daha fazla bilgi vermedi.

   

  Kenya ve Somali güçlerinin harekete geçmesi üzerine El Şebab’ın yeni militan toplamaya çalıştığı ifade edildi. Kokani adlı köyde yaşayan ve can korkusundan adını vermek istemeyen bir Somalili, militanların evleri basarak silah tutacak adam aradığını söyledi. Militanların radyodan çağrı yaparak, “Hıristiyanların kontrolü altında mı yaşamak istiyorsunuz? Evlerinizden çıkın ve haysiyetinizi ve dininizi koruyun” mesajını ilettikleri belirtildi.

   

  Somali hükümet sözcüsü Abdürrahman Ömer Osman ise “Kenyalı kardeşlerinin verdiği destekten memnun olduklarını” söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı