ÇANAKKALE HABERLERİ

Kentte sosyal yaşam anlatıldı

DHA
30.04.2016 - 18:05Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE'de düzenlenen 'Kentte Sosyal Yaşam' konulu söyleşinin konuğu olun sivil aktivist ve kent tarihçisi Şahabettin Kalfa, deneyimlerini paylaştı.

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen kültür sanat söyleşilerinin konuğu, 'Kentte Sosyal Yaşam' konusuyla sivil aktivist ve kent tarihçisi Şahabettin Kalfa oldu. Kent Konseyi toplantı salonunda düzenlenen söyleşide Kalfa, kente yönelik yaşanmışlıklardan söz ederek konuşmasına başladı. Kent Tarihçisi Şahabettin Kalfa, Çanakkale'nin farklı coğrafyaların temas noktası olduğunu söyledi. Kalfa, "Mevcut durumda Çanakkale bu coğrafyanın üç bölgesinin sonunda aynı zamanda Avrupa'nın başlangıcında ama tersine bakarsak Avrupa'nın sonunda Anadolu coğrafyasının başlangıcında yer alması bir bakıma da taşra durumuna getiriyor bu toprakları. Bu coğrafi konum, yerleşimlerde, geçişlerde beraberlikleri çatışmaları ve savaşları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle de Çanakkale önem taşıyor. Bu coğrafyada konumu şekillendiren üç husus var. Birincisi; deniz, boğaz ve akıntı, ikincisi; rüzgar, üçüncüsü Kazdağları. Bu üç özellik bizim genelde yaşamımızdaki bütün güzellikleri bizlere sağlayan üç unsur olarak da karşımıza çıkıyor. Çanakkale deniz geçidi gerek Türk egemenliği öncesi, gerek Türk egemenliği döneminde bir tarih şeridi gibi birçok kavim halkın kaynaşmasına, savaşına tanıklık eder. Bu topraklarda yaşayanlar birbirinin kültürünü özümser ve gelenlerle kaynaşmayı ortak kültürle başarır" dedi.

Sivil aktivist ve kent tarihçisi Şahabettin Kalfa, söyleşisinde Çanakkale'nin eski fotoğraflarını katılımcılarla paylaşırken, kentte gerçekleşen değişim ile ilgili bilgiler verdi. Çanakkale'de geçmişte kentte kaç mahalle olduğu, adları ve yaşayanlar hakkında bilgi aktaran Kalfa; kahveler, camiler, lokantalar, ulaşım, günlük yaşam, üretim ilişkileri, ticaret gibi konularda ayrıntılı bir sunum yaparak kendi deneyimlerini paylaştı.

Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)

FOTOĞRAF 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Kentte sosyal yaşam anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2016 tarihinde saat 18 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kentte sosyal yaşam anlatıldı haberi güncellenecektir.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2018, Salı
 • İmsak
  06:56
 • Guneş
  08:24
 • Öğle
  13:32
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  18:28
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı