ANKARA HABERLERİ

Kentsel dönüşümler sekteye uğratılmasın

Hürriyet Haber
18.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

TÜRKİYE Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Murat Camadan, kentsel dönüşüm projelerinin öneminin kamuoyuna çok iyi anlatılması gerektiğini ifade etti.

Hürriyet Haber

TÜGİAD Genel Sekreteri Murat Camadan güvenli yapılar ve modern kentler için kentsel dönüşüm projelerinin büyük önem taşıdığını belirterek, “Kentsel dönüşümler Türkiye’nin en önemli projelerinden biridir ve kesinlikle projelerden geri adım atılmamalıdır” dedi.

Türkiye’nin deprem kuşağında bir ülke olduğunu, bu anlamda söz konusu projenin hayati önem taşıdığını kaydeden Camadan, “Afet acılarının yeniden yaşanmaması, insanlarımızın güvenli yapılara kavuşması, çarpık yapılaşmanın engellenmesi için bu projenin gerekliliği özellikle halkımıza çok iyi anlatılmalı. Afetlere karşı riskli, yapı ömrünü tamamlamış konutların bulunduğu yerleşim alanlarında hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleri sayesinde şimdiye değin on binlerce insanımız sağlam ve çağdaş yapılara kavuşturuldu” dedi.

En kapsamlı yasa

Kentsel dönüşüm projeleriyle yalnızca sağlam yapılar inşa edilmediğini, planlı ve düzenli kentleşmeye doğru gidildiğini de belirten Camadan, şunları söyledi:
“Söz konusu projeye ilişkin yasa şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı yasadır. Yasanın uygulama aşamasında gösterilecek başarı sayesinde Türkiye’de çok ciddi bir değişim yaşanacaktır. Bu çok uzun vadeli bir projedir ve uygulama esnasında zaman zaman sorunlar yaşanabilecektir. Bu sorunların projeleri sekteye uğratmaması konusunda azami gayret gösterilmeli, kentsel dönüşümler asla siyasi malzeme yapılmamalıdır. Kentsel dönüşüm projeleri çok iyi hazırlanmalı, tüm detaylar düşünülmeli ve uygulanması aşamasında özellikle belediyelere destek verilmelidir.

İşsizlik azalacak

Demir çelikten çimento sektörüne, inşaattan müteahhitlik hizmetlerine kadar yapıyla ilgili tüm sektörler kentsel dönüşümle birlikte ivme kazanacak, piyasa ciddi manada hareketlenecek, istihdam artışıyla birlikte işsizlik azalacak. Ekonominin canlanmasına katkıda bulunacak olan kentsel dönüşüm yapı sektörünün geliştirirken, bir yandan da yeni sektörler yaratılmasını sağlayacak. Özellikle riskli binaların tespiti ile yıkımı ve geri dönüşümü konusunda yeni iş kolları oluşacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kentsel dönüşümler sekteye uğratılmasın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı