ADANA HABERLERİ

Kentsel dönüşümde yüksek bina riski

DHA
02 Nisan 2016 - 09:29Son Güncelleme : 02 Nisan 2016 - 09:30

Kentsel dönüşümde yüksek bina riski

DHA

 

İNŞAAT Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı H. Çağdaş Kaya, kentsel dönüşümlerle birlikte bazı bölgelerdeki riskli alanlara çok katlı binalar yapıldığını söyledi.
ÇOK SAYIDA 'RİSKLİ ALAN'
Türkiye'de 2012'den beri yürürlükte olan Kentsel Dönüşüm Yasası ile birlikte inşaat sektörünün hızla büyüdüğüne dikkat çeken Kaya, ancak yeni yapılan binaların bazılarının Adana'da risk yarattığını savundu. Kaya, "Adana'da da, çok sayıda mahallede 'riskli alan' ilan edilmiş olup diğer taraftan da kentsel dönüşüm kapsamına alınmayan bölgelerde parsel bazında yapılan 'riskli bina' çalışmalarına da başlanılmıştır. Özellikle kentin görece değerli merkezlerinde iki-üç katlı binaların yıkılarak, yerlerine yoğunluğu yüksek çok katlı binalar yapılmaktadır. Ne var ki hem yıkım süreçleri hem de yerlerine yapılan yoğunluğu artan yüksek yapılar bir dizi sorunu da beraberinde getirmektedir" dedi.

YIKIMLAR KURALSIZ YAPILIYOR

Kentsel dönüşüm yıkımlarında kullanılan yöntemi de eleştiren Kaya şöyle konuştu: "Yıkımlar kurala, yönetmeliğe bağlı olmadan sürdürülüyor. Bu koşullar altında tecrübesiz şirketler maliyet hesabına göre yıkım yapıyor. Bu da can ve mal güvenliği açısından önemli bir zafiyet yaratıyor. Yıkım ruhsatları yapının olduğu ilçe belediyesinden alınıyor ancak binanın nasıl yıkılacağına dair tüm karar yıkım şirketinin inisiyatifine bırakılmış durumda. Bir binanın yapılırken nasıl projesi ve kuralı varsa yıkım için de olması gereklidir. Ancak yıkım için binanın elektrik, su ve doğalgaz bağlantısının kesik olması yeterli oluyor. Sonrasında da bilim ve tekniğe uygun yol ve yöntemler ve buna bağlı kural ve şartlar oluşturulmadan; görev, yetki sorumluluklar belirlenmeden yıkım işlemlerine başlanıyor."

HAK SAHİPLERİ TEDİRGİN
Adana'da imar sıkıntılarının kentte yaşayanlara büyük sıkıntı yarattığını söyleyen Kaya, "İmara kapalı bir alanda tespit edilen riskli bina yıkımı sonrasında binada yaşayan hak sahiplerinin nerede ve hangi koşullarda ev sahibi olacağı da ayrı bir muammadır. Bu durum da bir dizi sorundan bir tanesidir. Bir diğer çok önemli sorun da düşük yoğunluklu binalara dahi yetersiz gelen altyapı sistemleri, yol, kaldırım ve otopark ihtiyaçları geliştirilmeden, yerine yoğunluğu yüksek çok katlı binaların yapılması, kent hayatında zaten çekilmez halde olan sorunları artırmak demektir" diye konuştu.

VATANDAŞ MEVZUATI BİLMİYOR
Kentsel dönüşümde vatandaşın ne yapacağını bilemediğini de vurgulayan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: "Vatandaşlar, ne yapmaları gerektiğini, zaten sınırlı olan itiraz haklarını bilmiyorlar. İşleyiş vatandaşın bilgisiz kalması üzerine kurulmuşçasına ilerliyor. Şubemize, konuyla ilgili sorularını ve sıkıntılarını aktaran, doğru bilgi ve çözüm önerileri arayan çok sayıda vatandaşımız geldiğinden bu sorunları yaşayanlarla birebir iletişimiz olmaktadır. Şubemiz hem kamusal yarar çerçevesinde hem de mesleki alanımızla ilgisi nedeniyle konuyla ilgili kapsamlı çalışmalar yürütmektedir. Kamuoyunun aydınlatılmasını sağlamak, yetkilileri düzenlemeler yapmak konusunda uyarmak, önlemler alınmasını temin etmek bu çalışmalarımızın en önemli amacıdır.

Murat KİBRİOĞLU/ADANA, (DHA)

MK (EŞ) (02.04.2016/FOTOĞRAF) 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Kentsel dönüşümde yüksek bina riski hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Nisan 2016 tarihinde saat 09 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kentsel dönüşümde yüksek bina riski haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:34
  • Akşam
   19:29
  • Yatsı
   20:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı