ANKARA HABERLERİ

Kentsel dönüşümde Allah rızası/vatandaş duası

Hürriyet Haber
28.07.2012 - 02:03Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Son 9,5 yılda kaçak yapılar büyük oranda, gecekondu yapımı yüzde 90 durdu. Kentsel dönüşüm dalga dalga devam ediyor” dedi.Bayraktar, kentsel dönüşüm ve diğer konularda iki talepleri olduğunu vurgulayarak, bunlardan ilkinin “Allah'ın rızası”, diğerinin ise “vatandaşların duası” olduğunu söyledi.
“Şehirleşme ve Kentsel Dönüşüm” konferansında konuşan Bayraktar, yeni çıkan yasanın vitrininde yaşama hakkı olduğunu söyledi. Sel, deprem, heyelan, yangın gibi olaylarda binaların yıkılmaması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, riskli binaları yıkarken bina sahibine kolaylıklar sağlanacağını ifade etti.
Bayraktar, yaptıkları anketler sonucu halkın yüzde 70'inin kendilerine güvendiğini ifade ederek, halkı hiçbir zaman mahcup etmeyeceklerini dile getirdi.

Vatandaş yıkmazsa biz yıkarız

Vatandaşın riskli binayı yıkmaması halinde devlet olarak yıkacaklarını anlatan Bayraktar, gelişmiş bir ülkeye bu şehrin görüntüsünün yakışmadığını aktardı.
Bayraktar, dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirde yaşadığını belirterek, Türkiye'ye bakıldığında şehirlerin durumunun içinden çıkılmaz bir durumda olduğunu ifade etti. Bakan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İnanın, samimiyetle ifade etmek istiyorum, son 9,5 yılda kaçak yapılar büyük oranda, gecekondu yapımı yüzde 90 durdu. Kentsel dönüşüm dalga dalga devam ediyor. Şimdi büyük bir seferberlik başlayacak kentsel dönüşüm için. Bu işi engellemek isteyenler, illegal oluşumları devam ettirmek isteyenlerdir. Biz vatandaşımızı mağdur etmeden, incitmeden kentsel dönüşümü devam ettireceğiz. Meclis'te grubu olan hangi partinin belediyesi olursa olsun bu işte başarılı olan belediyelerle beraber olacağız. Sanayileşme başladı. Şehirlere göç başladı. Anadolu'nun her coğrafyasından İstanbul'a gelen var. İstanbul nüfusunun 350-400 bini esas İstanbullu. Türkiye'de yerleşim ve imarla ilgili çok sayıda kanun çıkarıldı. Bunların hiçbirisi başarılı olmadı. TOKİ olarak Türkiye'nin 166 noktasında kentsel dönüşüm yapıyoruz. Gaziantep'inden tutun Kars'ına, Erzincan'ından tutun Ankara'sına, İstanbul'una kadar kentsel dönüşüm dalga dalga devam ediyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kentsel dönüşümde Allah rızası/vatandaş duası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2012 tarihinde saat 02 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kentsel dönüşümde Allah rızası/vatandaş duası haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı