Ege Haberleri

EGE

  Kentsel dönüşüm için yasa şart

  İZMİR, (DHA)
  26.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EGE-Koop Danışma Kurulu’nun oluşturduğu, “Kentsel Dönüşüm Alt Komisyonu”, ilk toplantısını Ege Üniversitesi (EÜ) Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde gerçekleştirdi.

  Genel Başkan Hüseyin Aslan olası bir deprem riskine karşı hazırlıklı yerleşimler için kentsel dönüşüm seferberliği gerektiğini söyledi. Sadece konut üretmenin, kentsel sorunun çözümünde yeterli olmadığına dikkat çeken Aslan, şunları söyledi:

  “İzmir’de nüfusun yüzde 55’i kaçak yapılarda, gecekondularda; yüzde 38’i de kirada oturuyor ve her yıl İzmir nüfusuna 100 bin kişi ekleniyor. Çıkarılacak bir kanunla gecekondular ve kaçak yapılar yıkılarak yerine modern konutlar ve çevre düzenlemesinin yapılmasıyla problem çözülebilir. Gecekondu dönüşümlerini gerçekleştirmek, alt gelir ve yoksul gruplara yönelik konut sayısını artırmak ve doğal afetlere hazırlıklı bir İzmir için kentsel dönüşümü gerçekleştirmek, öncelikli projeler arasında yer almalı. Bu da en kısa zamanda çıkarılacak ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’yla mümkün olacaktır.”

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı