ANKARA HABERLERİ

Kentsel dönüşüm depremi sürüyor

Hürriyet Haber
19.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Çankaya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, ilçe belediyelerinin tamamen planlama ve imar sisteminden koparılmak istendiği öne sürülerek, “Yasanın yürürlüğe girmesi sonrasında, büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyelerinin gayrimenkullerine el koyabilecektir” denildi.

Hürriyet Haber

ÇANKAYA Belediye Başkanı Bülent Tanık, Belediye Kanunu’nun 73’üncü maddesini değiştiren ve kentsel dönüşüm konusunda büyükşehir belediyelerine olağanüstü yetkiler tanıyan kanunla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e veto çağrısında bulundu. Kanun değişikliğiyle ilgili yazılı açıklama yapan Tanık, şunları söyledi:

“Bugün itibariyle beklentimiz Sayın Cumhurbaşkanı’nın mevcut değişikliği veto etmesidir. Sayın Cumhurbaşkanı veto yetkisini kullanmazsa, bu değişikliğin ülkemiz ve kentlerimiz için doğal felaket olduğuna hep birlikte tanıklık edeceğiz.

Başkanın keyfine kalacak

Çünkü kentlerimiz, doğal ve tarihi değerlerimiz, mülklerimiz belediye başkanlarının keyfi yönetimine ve kararlarına bırakılmakta, Büyükşehir kapsamındaki ilçe belediyelerinin kapısına kilit vurulmaktadır. Bu nedenle söz konusu değişikliğin iptali hayati önem taşımaktadır.

Bazı büyükşehir belediye başkanlarının istemleri doğrultusunda hazırlandığı iyi bilinen bu yasa, ülkemizin yerel yönetim sisteminde ciddi bir deprem yaratacak, yeni despotluklar oluşturacaktır.

Şehircilik esasları

TBMM’nin yüce iradesinin bazı büyükşehir belediye başkanlarının güdümüne girdiğini düşünmek istemiyoruz. Anayasaya, yerel katılıma, şehircilik esaslarına ve yerinden yönetim ilkelerine bütünüyle aykırı olan bu yasanın Cumhurbaşkanımızca bu hassasiyetler gözetilerek onaylanmamasını diliyoruz.Yapılan Değişiklikle Büyükşehir kapsamındaki ilçe belediyeleri tamamen planlama ve imar sisteminden koparılmaktadır. Yasanın yürürlüğe girmesi sonrasında, büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyelerinin gayrimenkullerine el koyabilecektir.

Vatandaş hakkını arayamayacak

Bu yasa maddesi ile, örneğin deprem riski gerekçesi! ile kentlerin tamamı kentsel dönüşüm alanı ilan edilebilecek ve 3194 sayılı imar kanunu fiilen ortadan kaldırılabilecektir. Bu, ülkemizin planlama ve şehircilik sisteminin tamamen yok edilmesiyle aynı anlamı taşımaktadır. Değişiklik vatandaşın hak aramasını ve yargı yolunu kullanmasını tıkamaktadır. Yapılan değişiklikle uygulamadan etkilenen vatandaşların yargı yoluyla hak arama olanağı da ortadan kalkmaktadır.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kentsel dönüşüm depremi sürüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı