Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kentsel bağlam dahilinde

ARTIK pılıyı pırtıyı toplayıp gideyim diyorum.<br><br>Bir köye yerleşeyim...

Gerçek bir köye ama. Öyle güneydeki küçük İstanbullardan birine değil.

Tezek kokulu bir köye...

"Neden?" derseniz...

Aşağıdaki sebeplerden:

Gelişmekte olan ülkelerin riskini gösteren EMP+ endeksindeki son bir aylık spread artışı 60 bps olurken aynı dönemde Türkiye 2030 gösterge Eurobord spread sadece 30 bps arttı.

* * *

Gerekirse 700 MB’lik DivX formatında bir film VDSL 2 sayesinde 4 dakikada 5 MB büyüklüğünde bir müzik dosyası ise 25 saniyede bilgisayara yüklenebilecek.

TT ayrıca internet erişimindeki hız kapasitesini de kademeli olarak artıracak. Planlara göre bu sıralama 8, 12, 16, 20, 24 ve 30 megabit olacak.

* * *

Moda dünyasının önde gelen temsilcilerinden Armani, internette ikinci hayat olarak adlandırılan Second Life’ta Milano’daki mağazanın bir benzeriyle yerini aldı.

Ziyaretçilerin, Second Life’ın resmi para birimi Linden Doları ile sanal alışveriş yapabileceği mağazada, gerçek alışveriş istendiği takdirde buradan firmanın online alışveriş sitesine bağlanmak mümkün oluyor. Markanın yaratıcısı Giorgio Armani, mağazanın açılışına kendi avatarını göndereceğini, sonunda ilk defa iki yerde aynı anda birden bulunabileceğini açıkladı.

Kentsel bağlam dahilindeki marjinal alanlardaki ya da yok-yerlerdeki mimari müdahaleler aynı zamanda kendi içlerinde özellikli tasarım ifadelerine dönüşüyor, müdahale mimarlığı genellikle endüstriyel bağlamdan alınan dayanıklı ve ekonomik malzemeleri kullanıyor.

* * *

Net Work 07/08 Sonbahar Kış Kadın Koleksiyonu, modern ve şehirli kadının kendi trendlerini yarattığı, aktif tasarımlardan oluşuyor. Arzu Kaprol’ün hazırladığı koleksiyon, dört ana tema içeriyor: Igloo Magic, New Aristocracy, Copper Mine ve Sacred Castle.

* * *

İçecekler: Green Elixir, Pumping Iron, Skin Deep.

Yiyecekler: Portakal çorbası- Şitake Mantarı ve Kızıl Pirinç Salatası- Pirinç Kraker ile Hazırlanmış Kanepeler- Süzme Yoğurt Üzerinde Sıcak Zencefilli İncir ve Erik Sosu.

* * *

Bilmem anlatabildim mi derdimi.

Hakikaten köyde yaşamanın benim için daha uygun olacağını düşünüyorum artık.

Oradan da yazarım size...

Köydeki tarım faaliyetlerinden, koyunların kuzulamasından falan bahsederim...

Tarhana çorbasıyla yayık ayranı tarifi veririm..

Siz de yazarsınız bana...

"Kuzu neydi?" diye sorarsınız.

Baktım orası da "çağdaş"laşıyor... Müzeler Müdürlüğü’ne yazarım o zaman, bana müzenin birinde bir yer ayarlasınlar.

MIŞ-MUŞ

Japonlar 3 milimetre kalınlığında TV üretmişler.Bir sonraki aşamada arkadaki duvarı da seyredebileceksiniz aynı anda.

Muş-Bulanık’ın bir köyünde, 40 mevcutlu sınıfta, 33 çocuk kardeşmiş.Adam "Milli Eğitim’e katkı"dan bunu anladı demek!

Japonya’da her evde deprem uyarı sistemi olacakmış.Bizde onun yerine "her eve bir uzman" düşüyor.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI