ANKARA HABERLERİ

Kentlerde toprağı doğru kullanalım

Ezgi ARAL
24.06.2010 - 21:01Son Güncelleme :

GÜNÜMÜZDE kentler açısından bakıldığında bahçeli mekanların olmayışı çok ciddi bir sorun. Bunun temel gerekçesinin de mevcut yasalardan kaynaklandığını söyleyen Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar, toprağı dikkatli kullanalım çağrısı yaptı.

Kentlerde toprağı doğru kullanalım
Ezgi ARAL

“Bahçeli mekanlarda yaşayalım ve kentler betonlaşmasın istiyoruz fakat bu içinden çıkılması zor bir konu” diyen Uyar, artan betonlaşma konusunda şunları söylüyor:“Fakat her şeye rağmen çözülebilir, üzerinde denge kurulabilir bir sorun, bizim asıl sorunumuz imar rantlarının doğrudan mal sahiplerinin eline geçiyor olması.”Herkes daha fazla istiyorKentlerdeki artan betonlaşmanın rant elde etme çabasından kaynaklandığının altını çizen Uyar, şöyle devam etti:“Türkiye’de imar rantları doğrudan mal sahiplerinin elinde. Dolayısıyla da herkes daha fazla kat yani daha fazla yapı istiyor. Tarlanın arsaya dönmesinde ortaya çıkan bu rantın paylaşımı sorunu da bizim kentlerimizin bugünkü haline gelmesindeki en önemli nedenlerden birisi. Yapılan düzenlemeler sonucunda rantlar çok kolay elde ediliyor, gelir doğrudan parsel sahibine geçiyor ve buna aracılık edenler var. Dolayısıyla da çok yoğun yapılaşmaya gidiyoruz. Birçok çağdaş ülkedeki düzenlemeler böyle değil, orada imar hakkından elde edilen gelirin önemli bölümü kamuya gidiyor.”Toprağa damla damla suDiğer bir sulama suyundan tasarruf etme tekniği de damla sulama sistemidir. Bu sistemde toprak yüzeyine veya yüzeyin hemen altına yerleştirilen küçük çaplı arıtılmış su, toprak yüzeyine veya içerisine, damla damla verilir. Böylece verilen su buharlaşmadan doğrudan toprağa geçmekte ve en az su ile en iyi verim alınmaktadır. 6 TL ? 26 TL arasında değişen fiyatları ile topraktaki suyun buharlaşma zamanı ile alakalı sulama saatini ve gününü, sulama açısını ve miktarını ayarlayarak bahçe sulamak mümkün.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kentlerde toprağı doğru kullanalım haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı