Gündem Haberleri

  Kenter Tiyatrosu Natalie'ye dar geldi

  Hürriyet Haber
  27.02.2006 - 15:51 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz haftanın sanat camiasında en çok konuşulan olayı Natalie oyununun Kenter Tiyatrosu'ndaki galasıydı.Çarşamba akşamı yapılan galada inanılmaz bir kalabalık vardı, merdivenlerden neredeyse ayaklarım yere değmeden indim diyebilirim. Yer kapmak için erkenden de salona girip oturmak gerekti tabii.

  Tiyatro galalarının üç aşağı beş yukarı kitlesi bellidir. Tabii ki tiyatrocular, medya çalışanlarının tiyatroya ilgi duyanları ve yazar, çizerler.

  Bazı nedenlerden dolayı zaman zaman hiç bilmediğiniz bir gala izleyicisiyle karşılaştığınız olur. Bu da onlardan biriydi. Herşeyden önce magazin basınının Zuhal Olcay'ın Haluk Bilginer'den ayrılması ve son olaylar nedeniyle oyuna aşırı bir ilgisi vardı. Bu ilginin olacağını düşünerek gelenler de çıkınca, ortalık ana baba gününe dönüyor.

  YENİ TREND TİYATRO GALASI

  Son zamanlarda ilgimi çeken bir başka durumdan da söz edeyim hazır gala olayına girmişken. Yeni bir trend oluşmaya başladı. Televizyonlarda gördüğünüz dizi oyuncularının galalarda boy göstermesi. Çoğu zaten tiyatro kökenli, bundan doğal ne var diyebilirsiniz. Eskiden de oyuncuydular ama bu kadar ilgi göstermiyorlardı.

  Neyse biz geçelim Natalie'de konuşulanlara.

  Belçikalı yazar Philippe Blasband'ın bu eseri, opera sanatçısı olan bir kadının ayrılmak üzere olduğu eşini ayartması için bir fahişeyle anlaşarak yaşadıklarını kendisine anlatmasını istemesi üzerine kurulu. Bir ihanet ve intikam hikayesi kısaca. Tilbe Saran operacı kadını, Zuhal Olcay da fahişeyi canlandırıyor.

  Aldatma, ihanet, ayrılık...

  Hatırlarsanız bir iki yıl önce eşi Ferhan Şensoy'dan ayrılan Derya Baykal da tam o dönemde eşinden ayrılan bir kadının ayakta kalma mücadelesini anlatan tek kişilik bir oyun sahnelemişti.
  İşte galada konuşulanların başında bu ilginç tesadüf geliyordu.

  Oyuncular yaşadıklarının üstüne üstüne giderek terapi yapıyor gibiler değil mi?

  Oyun yarışmasında skandal:birbirlerine verdiler

  Bu hafta tiyatro dünyasına girmişken biraz da kulislerde konuşulan yarışma skandalından söz edeyim.
  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Edebiyatı ve Türk Masallarından Oyun Uyarlama Yarışmaları düzenlemiş ve bu yarışmaları kazananlar da belli olmuş.

  Buraya kadar bir şey yok, repertuara yeni eserler kazandırmak için yapılmış iyi niyetli bir girişim. Ancak sonuçlar açıklanınca kıyamet koptu.

  Yarışmaya 160 kadar eser katılıyor. Ama iki dalda da birincilikleri Devlet Tiyatrosu'nda Başdramaturg olarak görev yapan Osman Özkan ile Diyarbakır DT'de dramaturg olan Hüseyin Erdoğn kazanıyor. Üçüncülük ödülünü de Ankara DT Sahne Amiri Adem Atar kazanıyor. Emekli dramaturg Erol Aksoy ise bir ikincilik bir de mansiyon kazanıyor.
  Şimdi tiyatro dünyasında jüri üyeleri ödülleri mesai arkadaşlarına dağıtmakla suçlanıyor. Çünkü akçalı bir yarışma bu.
  Birinciler 10.000'er YTL ödül alıyorlar. Üçüncülük alan DT çalışanı 4.000, her iki dalda ödül alan emekli dramaturg toplam 8.000 YTL alıyor. Toplam 32.000 YTL kurum çalışanlarına ve emekli "ağabey"e gidiyor. Oyunların sahnelenmesinden alınacak paralar da cabası...

  Dedikodunun sonu da şöyle geliyor:

  Ve ne tesadüf ki, Baş Dramaturg Osman Özkan'ın ödül aldığı dalda jüri üyesi olan İstanbul Şehir Tiyatrosu (İBŞT) Başdramaturgu'nun bir oyunu şu anda Ankara sahnelerinde oynanıyor! Yakında DT Başdramaturgunun ödül alan oyununun da İBŞT'de oynaması hiç şaşırtıcı olmaz. Valla ben söylenenlerin yalancısıyım, aklım böyle akçalı işlere hiç çalışmaz yoksa.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı