ANKARA HABERLERİ

Kent kültürü yeniden doğuyor

Kent kültürü yeniden doğuyor
24.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara’nın en eski eğlence mekanlarından olan Sakarya Caddesi’nde bir kent kültürü yeniden doğuyor. Efes Pilsen’in ana sponsorluğunda, Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle yapılan organizasyonda Başkentliler Sakarya Caddesi’nde coşacak.

Kent kültürü yeniden doğuyor

EFES Pilsen’in ana sponsorluğunda, Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenecek "Sakarya Caddesi Efes Bira Fest" organizasyonu geçen yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla geçecek. Bugün saat 18.00’da "Ar+1" rock grubuyla başlayacak eğlence, Bonustrack ve Gripin konserleriyle devam edecek. Pazar günü ise 18.30’da Funk Alaturka Grubu ile başlayacak etkinlikler, Hande Yener konseriyle noktalanacak.

Sakarya Caddesi’nin Ankara’nın simge mekanlarından biri olduğunu belirten Efes Pilsen Bölge Şefi Tuncay Erözmen şunları söyledi:

Kendine özgü bir kültür

"Sakarya öteden beri bir kültürün mekanıdır. Biz Başkentlinin bu kültürün farkına varmasını istiyoruz. Çeşitli dönemlerde bu kültür yıprandı ve içi boşaltıldı. Bir önceki kuşak buranın değerini çok iyi bilirken şimdiki kuşak buraya nadir uğruyor. Bunun sosyal ve ekonomik nedenleri var. Fakat en büyük eksikliğin doğru tanıtımda olduğunu düşünüyoruz. Sakarya’nın kendine özgü bir anlamı ve kültürü var. Zamanla bu anlam ve kültürün yapılan yanlışlar yüzünden içi boşaltıldı."

Eski günler özleniyor

Uzun yıllardır Sakarya’da esnaf olan Ahmet Tan ise bu caddelerin eski günlerini özlediğini söyledi. Ankara’da üniversite okumuş bir önceki kuşağın bunu çok iyi bildiğini vurgulayan Tan şöyle devam etti:

"Sakarya, midye ve patates tavaların, sürahi biraların ve sosyalleşmenin mekanıydı. İnsanlar okul ve iş çıkışı gelip burada keyifli anlar yaşardı. Ankara’dan ayrıldıktan sonra sırf Sakarya’ya bira içmek için gelen müşterilerimiz var. Sakarya bir simgedir ve bu simgenin korunması gerektiğini savunuyoruz."

Gece ulaşımı büyük sorun

Esnafın ve Sakarya Caddesi’nin önündeki en büyük sorunlardan birinin de ulaşım olduğunu aktaran Metin Özat, "gece gelen insanları gözlemliyoruz. Hepsi bir dolmuşa veya otobüse yetişmenin derdinde oluyorlar. Sakarya Caddesi’nde bu kadar alkol alınmasına rağmen kayıtlara geçen asayiş olayı artık yaşanmıyor. Bu organizasyonların da büyük faydasını görüyoruz. İnsanlar caddeyi yeniden keşfediyor ve buradan kopamıyor" dedi.

Eski günler bambaşkaydı

Senelerdir Sakarya’dan kopamadığı anlatan işletmeci Aşır Dayı da eski günlerin bambaşka olduğunu söyledi. Mekanlarda şiir dinletilerinin hatta tiyatroların yapıldığını söyleyen Dayı şöyle devam etti:

"Sakarya Caddesi mekanların bulunduğu bir caddeden çok daha öte birşeydi. Üniversite öğrencilerine ihtiyaçları olan kitaplar verilir, tiyatrolar oynanır, şairler konuk edilirdi. Bu kültür zamanla yok oldu. Yerel yönetimlerin kent merkezlerini hiçe sayan uygulamalarının ve yozlaşmanın sonucudur bunlar. ."

Burası farklı bir dünya

1986’dan beri Sakarya’da işletmecilik yapan Hasan Yıldırım, Sakarya’nın kendine özgü bir havasının ve olduğunu belirterek, "Sakarya’nın devamlı müşterileri olduğu gibi misafir müşterileri de var. Yapılan etkinlikler sayesinde bu misafir müşteriler devamlı hale geliyor. Buranın havasını soluyan kolay kolay buradan vazgeçemez. Ankara’da böyle bir ortam başka hiçbir yerde yok" dedi.

30 yıllık işletmeci Rafet Kaza da Sakarya’ya gelmeyi isteyen insanların boş yere güvenlik endişesi taşıdığını belirtti. Sakarya’nın yıllardır huzurlu bir yer olduğu vurgulayan Kaza, şunları söyledi:

"Eskiden buraya gelmek insana ayrı bir prestij verirdi. Zamanla bu mekanın kendine özgü anlamı yok edildi. Sakarya Caddesi, bilen insanlar için ayrı bir kültürdür. Buna sahip çıkılması gerekiyor. Caddenin imajının tekrar eski haline gelmesi gerekiyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kent kültürü yeniden doğuyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı