ESKİŞEHİR HABERLERİ

Kent Konyesi’nden Mangal Uyarısı

IHA
27.07.2015 - 16:11Son Güncelleme :

ESKİŞEHİR KENT KONSEYİ ÇEVRE VE SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU BAŞKANI SELMA GÜDER

IHA

Eskişehir Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Selma Güder, yaz aylarında piknik alanları, park ve bahçelere mangal yakılmasının arttığını, bunun çevre sorunlarına yol açtığını belirtti.
Son günlerde artan sıcaklıklar nedeniyle vatandaşların kendilerini piknik alanlarına, park ve bahçelere attığını, bilinçsiz vatandaşların ise çevreyi kirlettiğini vurgulayan Selma Güder, “Şehrimizde temmuz ayı itibariyle hava sıcaklığının artması beraberinde çevre sorunlarını da gündeme getirmiştir. Özellikle hafta sonlarında vatandaşlarımız şehrimizin orman ve piknik alanlarında aileleri ve arkadaşları ile birlikte vakit geçirmektedir. Tüpünü, örtüsünü, yastığını, topunu, çaydanlığını, çekirdeğini, etini ve mangalını alan çocuk, genç, yaşlı herkes rahat bir soluk almak, doğayla iç içe olmak kısacası piknik yapmak istemektedir. Ancak sonrasında ortaya çıkan manzara hiç de hoş olmayan sonuçlara neden olmaktadır. Evsel atıklar, cam, kâğıt, metal, plastik ambalaj atıkları, çekirdek gibi kuru yemiş kabukları, sigara izmaritleri çevreye kontrolsüzce bırakılmaktadır. Kontrolsüz bırakılan atıklar sebebiyle; kediler, köpekler, kuşlar çöpleri dağıtmakta, sonrasında ise özellikle sivrisinek, karasinek gibi uçan haşere, kırkayak, karınca, akrep gibi yürüyen haşere ve fare gibi kemirgenlere de beslenme ve çoğalma ortamı oluşturmaktadır. Bununla birlikte kontrolsüz veya yasak olmasına rağmen yakılan mangalların söndürülmeyen ateşleri de yangınlara sebebiyet vermektedir” şeklinde konuştu.
Eskişehir’de mahallelerin ortalarında bulunan park alanlarında yasak olmasına rağmen mangal yapan kişilerin, çevreye zarar verdiğini söyleyen Güder, “Ne yazık ki Eskişehir’imizin kent merkezinde, mahalle aralarında bulunan yeşil alanları, parkları da her gün, her hafta biraz daha kirletiliyor. İşte bu güzel alanlardan birisi de Osmangazi - Vişnelik Mahallesi’nde bulunan Kanlıkavak Parkı. Kanlıkavak, Porsuk Çayı’nın kıyısında ve mahallenin tam ortasında insanların yoğun olarak ikamet ettikleri bir noktada bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi binalarla çevrelenmiş mahalle aralarında kalan alanlarda mangal yakılması hem mahalle sakinlerini kokuyla rahatsız etmekte hem de çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Yasak olan yerlerde mangalın yakılması ya da yakılmaması, parkın bulmak istediğimiz gibi bırakılması ya da bırakılmaması öncelikle biz Eskişehir halkının ve tabi ki yasal görev olarak mahallenin bağlı olduğu belediyelerin sorumluluğundadır” dedi
Eskişehir halkını duyarlılığa davet eden Başkan Selma Güder, “Eskişehir Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu olarak halkımızı mahalle aralarında bulunan ve mangal yapılması yasak olan parklarda mangal yakılmaması konusunda daha duyarlı olmaya ayrıca belediyelerimizi de bu konuda denetimleri arttırmaya davet ediyoruz. Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, bastığımız topraklar bizim, içerisinde yaşadığımız çevre hepimizin. Ve gelecek nesillere bırakacağımız en büyük mirasımız “yaşanacak bir çevre”dir.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Kent Konyesi’nden Mangal Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kent Konyesi’nden Mangal Uyarısı haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
29 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:16
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı