Ege Haberleri

  "Kent için değil kendi için konuşmuş"

  HÜRRİYET / İZMİR
  18.09.2013 - 01:16 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti Milletvekili İlknur Denizli’nin, Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin kurulması planlanan araziye ilişkin eleştirilerini, “Kentinin değil, sadece kendinin geleceğini düşünen bir siyasinin ayakları yere basmayan söylemleri” olarak nitelendirdi.

  Denizli’nin, “Hakim rüzgarlar kötü kokuyu Karşıyaka’ya taşıyacak ve kanatlı istilası emlak fiyatlarını düşürecek” dediği tesislere ilişkin en küçük bir bilgisi dahi olmadığını söyleyen Kocaoğlu, “İlknur Hanım’ın söylediklerini duyunca çok güldüm. İddiaları hem çok komik, hem de gerçek dışı. Atıklar burada tamamen kapalı ortamlarda değerlendirilecek. Bu kapalı ünitelerde koku kontrol sistemi olacak. Dolayısıyla bu tesisin bırakın Karşıyaka’ya, 100 metre yakınına bile koku yayması mümkün değil. Sızıntı suyu ve gürültü de olmayacak. Avrupa standartlarında bir tesis kurmayı hedefliyoruz. Zemin yapısı ve toprak örtüsü çok uygun. İlgili devlet kurumlarından aldığımız onay çerçevesinde ÇED sürecine devam ediyoruz. Ayrıca, tesise ulaşım için otoyoldan 4 kilometrelik özel bir yol açacağız. Çöp TIR’ları kesinlikle yerleşim alanlarına girmeyecek. Hem çöp depolamaktan kurtulacağımız, hem de çöpten enerji üreterek ekonomik kazanç elde edeceğimiz böylesine çevreci bir yatırıma neden karşı çıkılır, anlayabilmiş değilim” diye konuştu.

  ‘Tavşana kaç, tazıya tut’
  İlknur Denizli’nin açıklamalarının “siyasi bağnazlığın son ve en güzel örneği” olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir milletvekilinin görevi, gerçek dışı söylemlerle ortalığı karıştırmak olmamalıdır. Sayın Denizli, 1992’den bu yana kullanılmakta olan ve artık İzmir’e yakışmayan Harmandalı çöp depolama alanının kaldırılması konusunda laf üretmek ve polemik yaratmaktan başka hiçbir iş yapmamıştır. Uyguladığı politikanın adı, ‘Tavşana kaç, tazıya tut’ demekten başka bir şey değildir. Hiçbir zaman samimi olmayan söylemleri, kentinin değil, sadece kendinin geleceğini düşünen, popülizm uğruna İzmir’in en önemli çevre projesine engel olan ve bunu bir marifet olarak gören zavallı bir zihniyetin ürünüdür. Sayın milletvekili İzmir’in çöp sorununu bitirmeyi gerçekten isteseydi, tesisi kurmak için adeta yırtınan Büyükşehir Belediyesi’ne alternatif yer arayışlarında engel değil, destek olurdu. Çok merak ediyoruz: İzmir için çok büyük önemi olan bu tesisin kurulması konusunda sayın vekil hangi somut adımı atmıştır? Her gün toplanan 4 bin ton çöpün nerede ve nasıl değerlendirileceği konusunda hangi öneriyi getirmiştir? Denizli, EXPO çalışmalarının hızlandığı şu günlerde, İzmir’in adaylık temasıyla birebir örtüşen böylesine çevreci bir yatırımı engellemenin ne anlama geldiğini de kamuoyuna açıklamak zorundadır. İlknur Hanım boşuna çabalamasın: İzmirli kimin samimiyetle çalıştığını, kimin sadece ve sadece siyasi istikbal peşinde koşup kendisiyle dalga geçtiğini çok iyi biliyor. İzmirli bugün böyle konuşanların, dün nerede neler söylediğini de çok iyi hatırlıyor. İzmir’e asıl kötülüğü, böylesine hayati bir projeye ‘engel olacağını’ söyleyen İlknur Denizli yapıyor. Siyasi provokasyonlara alet edilmeye çalışılan Harmandalı halkı, katı atık bertaraf tesisi ile ilgili sıkıntıların kaynağını da sanırım artık daha iyi anlamıştır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı