Ege Haberleri

EGE

  Kent dönüşümünün mağduru olmayacak

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  02.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Hocaların hocası” olarak bilinen ünlü arkeolog Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal’ın adı verilen yaşam parkının temelini atarken, Bayraklı dahil gecekondu ve sağlıksız yapıların bulunduğu ilçelerdeki kent dönüşümlerinde kimsenin mağdur edilmeyeceğini söyledi.

  Kent dönüşümü konusunda Bakanlar Kurulu onayını bekleyen 8-10 dosyaları olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “Vatandaşın evine en yakın yerde yaşamını sürdüreceği şekilde kent dönüşümü yapılacak. Hiçbir vatandaş kenti isteğinin dışında başka bir yere taşınmaya zorlanmayacak. Böyle bir şey teklif edilmeyecek” dedi.
  Kent dönüşümüyle birlikte yeşil alan ve sosyal donatıların da tasarlanması gerektiğini belirten Kocaoğlu, Bayraklı’da ulaşım, sosyal, kültürel tesislerin planlamasını yapmadan, fotoğrafın tamamını görmeden kentsel dönüşüm başlatmadıklarını söyledi. Kocaoğlu, “Dönüşüme ilişkin her türlü taahhüdü Büyükşehir ve Bayraklı Belediyesi yapacaktır. Yoksa vatandaşla müteahhitlerle karşı karşıya getirip elini taşın altına koymadan yapılacak bir şey değildir” dedi.Kocaoğlu Adnan Kahveci Kavşağı’nın Altınyol’a çekilerek Bayraklı’ya giriş-çıkışların rahatlatacağı bir proje üzerinde çalıştıklarını da açıkladı.

  Sahillerde tasarım

  İzmir’in sahil bandını 11 ayrı bölgeye böldüklerini belirten Kocaoğlu, hepsinin ayrı ayrı yeniden tasarlayacaklarını söyledi. Tasarımla ilgili karara veri olması için kamuoyu araştırması başlattıklarını dile getiren Kocaoğlu, “Bayraklı sahilini burada yaşayan insanlar nasıl kullanmak istiyor? Ne bekliyor? Gündoğdu, Karşıyaka, Güzelyalı’da da bekletiler nelerdir? Anket verilerini de değerlendirme içine alacağız. Bu 11 bölgeyi bütünlüğünü bozmayacak şekilde planlıyoruz. İzmir’i yeniden
  tasarlıyoruz. İzmir Kordon’u terasları kent dönüşümünde yaratacağımız binaları, mimasine kadar tasarlamak üzere yola çıktık. Aklı ve bilimi kulanarak yolumuza hep birlikte devam ediyoruz” dedi.

  4 MİLYONA MAL OLACAK

  Bayraklı’nın denize hakim üst kesimlerinde, Cengizhan Mahallesi’nde temeli atılan Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’nın içinde çok amaçlı salon, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları, çocuk oyun ve kondisyon alanları ile yürüyüş yolları bulunacak. 4 milyon TL’ye mal olacak proje bir yılda tamamlanacak. Kocaoğlu, “Ekrem Akurgal Yaşam Parkı, kentin çeperinde oturan insanların muhitinden kopmadan sosyalleşebileceği hem spor, yürüyüş, piknik yapabileceği bütün sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak alan projelerimizden ilki olacak” dedi.

  BÜROKRATLARA SEVİNÇ

  Aziz Kocaoğlu, 5 aydır cezaevinde bulunan 7 bürokratından Serpil Keskin, Reha Pekerten ve Nagehan Genç’in serbest bırakılmasına çok sevindiğini söyledi. Kocaoğlu, “Dileğimiz isteğimiz odur ki dürüstlüklerinden, ülke sevgilerinden en ufak şüphe etmediğimiz 4 arkadaşımız da özgürlüğüne kavuşur. İsteğimiz budur ki beş aydır yaşadığımız süreç sona erer de Büyükşehir Belediyesi ve arkadaşlarımızla birlikte İzmir için yeniden hizmet için aynı şevkle çalışır, küllerimizden yeniden doğarız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı