DİYARBAKIR HABERLERİ

Kent Bostanı Ürün Vermeye Başladı

IHA
08 Eylül 2015 - 15:36Son Güncelleme : 08 Eylül 2015 - 15:37

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN KURDUĞU KENT BOSTANI ÜRÜN VERMEYE BAŞLADI.

IHA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, mevsimlik tarım işçi göçünü önlemek amacıyla Kayapınar’da 12 dönüm üzerine oluşturduğu kent bostanı ürün vermeye başladı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı’nın, mevsimlik işçi göçünün önüne geçmek ve organik tarımı teşvik etmek amacıyla merkez Kayapınar ilçesi Diclekent semtinde 12 bin metrekarelik alanda oluşturduğu kent bostanı ürün vermeye başladı. Kent bostanından faydalanan 4 ailenin fertleri, topladıkları karpuz, kavun, salatalık, biber, domates, fasulye gibi sebze ve meyveleri pazarda satışa çıkardı. Yaz mevsiminin ardından aynı arazide kışlık üretim için sera kurulacak. Aileler, serada kışın da çalışamaya devam edecek.
“ARAZİ TAHSİSİNİ YAPARAK ÇALIŞMAYA BAŞLADIK”
Bostana ilişkin bilgi veren Kadın Politikaları Daire Başkanlığı Kadın Ekonomisini Güçlendirme Şube Müdürü Fatma Esmer, Diyarbakır’ın 90’lı yıllarda yoğun göç aldığını ve birçok kişinin mevsimlik tarım işçiliğiyle kentten göç ettiğini belirterek, bu sorunun çözümü noktasında yapabileceklerini masaya yatırdıktan sonra bir proje geliştirdiklerini kaydetti. Daire Başkanlığı olarak, projeye “Doğduğum Yerde Doymak İstiyorum” adını verdiklerini ifade eden Esmer, “Bu projeyle, mevsimlik tarım işçisi 4 aileye tarım yapmalarına imkân sağladık. İlk olarak arazi tahsisini yaparak çalışmaya başladık. Daha sonra ailelere fide, gübre ve teknik destekte bulunduk. Arazi susuz olduğu için damıtma ve yağmurlama sistemiyle arazinin su sorununu çözdük” dedi.
“BOSTANIN GELİRİNİ AİLELER PAYLAŞIYOR”
Diyarbakır’ın 4 ilçe merkezinde yaptıkları araştırmalarda, kente mevsimlik tarım işçisi 8 bin kadının bulunduğunu tespit ettiklerini ifade eden Esmer, ailelerle birlikte tarım arazisine, karpuz, kavun, domates, salatalık, çilek ve fasulye ektiklerini dile getirdi. Ailelerin şu an itibariyle ürün toplamaya başladıklarını ve elde edilen gelirin de aileler arasında bölüştürüldüğünü söyledi. Bu şekildeki projeleri yaygınlaştıracaklarını ve kooperatifleşmeye dönük çalışmalarının da olacağını belirten Esmer, yaz mevsiminin bitiminde bu alanda kışlık sebze üretimi için çalışmalara başlayacaklarını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Kent Bostanı Ürün Vermeye Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 15 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kent Bostanı Ürün Vermeye Başladı haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:50
  • Guneş
   05:34
  • Öğle
   12:32
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   19:10
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı