ANKARA HABERLERİ

Kent bombalarına bir garip yanıt

Eray GÖRGÜLÜ
24 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 23 Aralık 2009 - 20:15

İçişleri Bakanı Atalay, Ankara Hürriyet’in ortaya çıkardığı TBMM gündemine taşınan ‘Kent bombaları’na bir garip yanıt verdi.

Eray GÖRGÜLÜ

İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay, Ankara Hürriyet’in “Kent bombaları” başlığıyla manşetine taşıdığı ruhsatsız LPG istasyonlarıyla ilgili verilen soru önergesini yanıtladı. CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, haberin ardından konuyu TBMM gündemine taşımıştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi mücavir alan sınırları içerisinde toplam 50 adet LPG istasyonunun bulunduğunu, bunlardan 19’unun işyeri açma ve çalışma ruhsatının bulunmadığı kaydeden Atalay, şöyle dedi:

Belediye yetkisinde

“5393 sayılı belediye kanunu gereğince LPG ve LNG istasyonlarına nazım imar ve uygulama imar planına uygun olmak kaydıyla belediye tarafından izin verilebilir. Akaryakıt istasyonlarına izin verilmesi için nazım imar planında akaryakıt istasyonu olarak gösterilmesi şarttır. Bu istasyonlara çalışma ruhsatı /images/100/0x0/55ea3de5f018fbb8f8737947büyükşehirlerde Büyükşehir Belediyesi tarafından verilir” hükmünün yer almaktadır. Öte yandan “Afet riski taşıyan veya can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturan binaları insandan tahliye etmek ve yıkmak hükümleri ile Büyükşehir Belediye Başkanlığına yetki verilmiştir ve kaçak çalışan LPG istasyonlarına bu hükümler doğrultusunda işlem yapılmıştır.”

Son iki yılda kaçak çalışan LPG istasyonlarına toplam olarak 650 adet mühür fekki tutanağı tanzim edildiğini ve cumhuriyet başsavcılığınca suç duyurusunda bulunulduğunu kaydeden Atalay, bilirkişi raporlarına yansıyan “kaçak mutfak tüpü dolumu” iddialarıyla ilgili de şunları söyledi:
“Bazı LPG istasyonlarından, mutfak tüpü doldurulduğuna dair, vatandaşların şikayet yakınma ve dilekçelerinde ender olarak iddia edildiği, bu doğrultuda yapılan kontrollerde; mutfak tüpüne gaz dolumu yapan LPG istasyonlarına rastlanılmadığı ve bu istasyonlara gerekli tembih ve uyarılarda bulunulduğu anlaşılmıştır.”

İstasyonların faaliyetten men edilme yetkisinin de encümende olduğunu kaydederek, şu yanıtları verdi:
“Kaçak ve ruhsatsız çalışan LPG istasyonlarına, yukarıda izahat yapılan iş ve işlemlerin uygulandığı,
Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan LPG istasyonlarına, 5393 sayılı belediye kanununun 80. maddesi gereğince işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermeye büyükşehir belediyesinin yetkili olduğu, ruhsatsız ve kaçak çalışanlara 1608 sayılı kanunun 1. maddesi gereğince, encümen tarafından faaliyetten men etme yetkisinin verildiği, diğer taraftan EPDK’ca LPG istasyonlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda lisan belgesinin verildiği anlaşılmıştır.”

Yanıtsız kalan sorular

Atalay, Yılmaz Ateş’in şu sorularını ise yanıtsız bıraktı: “Kamu yetkililerini hiçe sayan bu şahıslar kimden cesaret almaktadırlar? Neden daha ciddi önlemler alınmamaktadır? Bu istasyonların bu şekilde çalışmasından çıkar sağlayan güç odakları mı vardır? Ciddi tehlikeye neden olabilecek bu durumla ilgili ne tür önlemler alınmaktadır?”

ATALAY’IN YOK DEDİĞİ TÜP DOLUMLARI

İHBAR ve şikayetler üzerine geçtiğimiz yıl Kazan, Yenimahalle ve Siteler’de yapılan baskınlarda kaçak tüp dolumları yapıldığı görüldü. Özevler Mahallesi’nde bir gaz istasyonuna yapılan baskında bilirkişi gördüklerini raporuna şu şekilde aktardı: “Dispenserlerin yanında mevcut olan karton kutuların çöp kutusu olarak kullanıldığı görülmüş ve bu kutuların içi incelendiğinde, birisinde çöplerin altında gizlenmiş prinç malzemeden imal edilmiş iki adet mutfak ve benzeri tüp dolum aparatına rastlanmıştır. Söz konusu aparatların dispenser hortumunda bulunan ve araçların gaz depolarına gaz basmak amacıyla kullanılan özel klapeli rekorlara uygun imal edilmiş adaptörler odlukları anlaşılmıştır.

ARKASINDA KİMLER VAR

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Hürriyet’in ‘Kent Bombaları’ manşetiyle gündeme getirdiği ruhsatsız LPG istasyonlarıyla ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’te soru önergesi vermişti. Ateş, ruhsatsız istasyonların neden kapatılamadığını sorarken, bu istasyonların arkasında hangi güç odaklarının olduğu sorusunu da gündeme getirmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kent bombalarına bir garip yanıt haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:02
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:52
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı