"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Kent, Atlantik Konseyi’nden ödül aldı ABD ‘Dünya artık daha güvenli’ havası attı

BİR ay kadar önce Coca-Cola İçecek’in büyük ortağı Anadolu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’dan mektup geldi:

- The Coca-Cola Company Başkan ve CEO’su Muhtar Kent, Atlantic Council’in (Atlantik Konseyi) 50’nci kuruluş yıldönümü gecesinde “İş Dünyası Lideri Ödülü” alacak. Washington’da gerçekleşecek törende ABD Başkan Yardımcısı Joseph R. Biden bir konuşma yapacak. Ben de gecenin eş başkanları arasında yer alacağım. Katılmanı çok isterim.
ABD Başkanı Barack Obama’nın Usame Bin Ladin’i düzenledikleri operasyonda öldürdüklerini açıklamasından birkaç saat sonra New York’a uçtuk. Oradan Washington’a geçtik.
Önceki akşam Yönetim Kurulu Başkanlığını Chuck Hagel, Başkan ve CEO’luğunu Frederick Kempe’nin yürüttüğü Atlantic Council’in törenine katıldık.
Törende Tuncay Özilhan’ın yanısıra Coca-Cola İçecek’in CEO’su Michael O’Neill, TÜSİAD’ın önde gelen isimlerinden Aldo Kaslowski ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da Türkiye’den katılımcılar arasında yerini aldı.
Güler Sabancı, Atlantic Council’le bağlantısının altını çizdi:/images/100/0x0/55ea3b8df018fbb8f872ed0e
- Uluslararası Danışma Kurulu’nda varım. Belki de tek Türk benim.
Hemen masalarda bulunan kitapçığa göz attım. İspanya eski Başbakanı Jose Maria Aznar, Pakistan eski Başbakanı Şevket Aziz (ikisi de törene katıldı) gibi ünlü isimler arasında Muhtar Kent de vardı.
Gecenin sponsorları listesine de hemen göz attım. Tuncay Özilhan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Coca-Cola İçecek, “elmas sponsor”lar arasındaydı. “Platin sponsor”lar arasında Sabancı Holding ve Güler Sabancı’nın adı yerini almıştı.
Sponsorlar, Ritz Carlton Oteli’nde gerçekleşen törende birer-ikişer masa satın alırken, biz de Coca-Cola İçecek CEO’su Michael O’Neill’in masasına konuk olduk.
ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden anons edildiğinde salondaki herkes ayakta alkışladı. Biden, söze Usame Bin Ladin operasyonundan girdi:
- Aylardır üzerinde çalıştığımız bir operasyondu. Ekiplerimizin kararlı tutumu sonunda başarıyı getirdi. Aslında operasyonu önceden 16 Kongre üyesine anlatmıştık. Kimse bilgi sızdırmadı.
Ardından dünyaya güvence verdi:
- Bu operasyon, artık teröristler için dünyada saklanabilecek bir yer kalmadığının kanıtıdır. Dünya artık herkes için daha güvenli hale gelmiştir.
Biden, Avrupa Birliği’nin (AB) kendileri için önemine değindi:
- Güçlü AB, ABD için her zaman iyidir. Ekonomik açıdan bakarsak, AB bizim en büyük ticaret partnerimizdir.
Sonra bunun da yetmeyeceğinin altını çizdi:
- İçinde bulunduğumuz yüzyılda artık tüm dünyanın yükünü tek başına ABD çekemez. Yanına AB’yi almış olmak da yetmez. Dünyanın diğer ülkelerinin de birbirini desteklemesi gerekiyor.
Gecede Muhtar Kent’in yanısıra Amerikalı Amiral James Stavridis ve İspanyol kökenli sanatçı Placido Domingo da ödül aldı. Geceye, ABD Başkan Yardımcısı Biden’in şu cümlesi damga vurdu:
- Dünya artık daha güvenli hale geldi.
Usame Bin Ladin’in cesedinin okyanusun dibini boylaması, dünyayı daha “güvenli” hale getirmeye yeter mi?

Sihirli formüllü Coca-Cola’yı sihirli formüllü adam yönetiyor

Kent, Atlantik Konseyi’nden ödül aldı ABD ‘Dünya artık daha güvenli’ havası attı
SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Atlantic Council’in ödül töreninin gerçekleştiği salonda Placido Domingo’yu görünce hemen yanına gitti. Sabancı, “Çok sevdiğim bir sanatçıdır, kendisiyle fotoğraf çektirmem gerek” dedi. Ben de anında fotoğrafını çektim...

ATLANTIC Council’in 50’nci kuruluş yıldönümünde ödül alanlar için ünlü isimler sunuş konuşmaları yaptı. The Coca-Cola Company Başkan ve CEO’su Muhtar Kent’i ABD’li ünlü gazeteci ve televizyoncu Charlie Rose sundu:
- Sihirli formülü olan Coca-Cola’yı, elinde sihirli formül olan adam yönetiyor.
Muhtar Kent, ödülü alırken, tüm çalışanları unutmadı:
- Bu ödülü Coca-Cola sistemindeki 700 bin kişi adına alıyorum.
Sonra, iş dünyası için “altın üçgen”i çizdi:
- İş dünyası, kamu ve sivil toplum birlikte çalışmalı, el ele tutuşmalı, daha iyi bir gelecek için “altın üçgen”i oluşturmalıyız.
Sözünü Coca-Cola’nın büyüklüğüne vurgu yaparak tamamladı:
- The Coca-Cola Company, 206 ülkeye yayılmış, dünyanın 4’üncü büyük özel sektör şirketidir.

Placido Domingo, Powell’a her 5 Nisan’da ‘İyi ki doğdun’ telefonu açıyor

ABD eski Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Bakanı Colin Powell, Atlantic Council’in gecesinde ödül alan İspanyol sanatçı Placido Domingo’yu sunarken, bir anısını aktardı:
- Bir 5 Nisan günü eve girince telesekreteri dinlemeye başladım. Bir şöyleydi: Merhaba Colin, ben Placido. “İyi ki doğdun Colin, iyi ki doğdun Colin...”
Powell, sürprizin kendisini duygulandırdığını belirterek ekledi:
- Placido’nun sesinde doğum günü şarkısı dinlemek çok farklı bir şeydi. Hemen evden çıkıp, kaset aldım. Niyetim o şarkıyı ayrıca kaydetmekti. Ancak, ben eve dönünceye kadar karım silmişti. Neyse ki Placido ertesi yıl 5 Nisan’da yine aradı. Bu kez evdeydim. Doğrudan dinleme fırsatı buldum.
Placido Domingo, ödülü alırken şu mesajı verdi:
- Tiyatrodan sinema ve müziğe kadar, bu ödülü tüm sanatseverler için alıyorum.

 Dedesi Menemen doğumlu ABD’li amiral Özilhan’ı görünce ‘En çok Efes’i severim’ dedi

AMERİKALI Nato Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Oramiral James Stavridis, ödülünü aldıktan sonra NATO ülkelerinin ekonomik gücüne dikkat çekti:
- NATO ülkelerinin toplam gayrısafi milli hasılası 32 trilyon dolara ulaşıyor.
Ardından sözü Libya’ya taşıdı:
- Libya’ya yönelik 5 bin sorti gerçekleşti. NATO’nun müdahalesi, Libya için daha güzel günlerin yolunu açacak.
Tören bitiminde James Stavridis’e Türkiye’yi sorduk:
- Benim dedem İzmir Menemen doğumludur.
- Türkiye’de nerelerde bulundunuz?
- İstanbul, İzmir, Ankara, Konya... Yani birçok yeri bilirim.
Coca-Cola İçecek CEO’su Michael O’Neill, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ı amiral Stavridis’e tanıttı:
 - Türkiye’nin en büyük bira üreticisi...
- Efes değil mi? Efes, en sevdiğim Türk birasıdır.

X