"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Kenstel değişimin farkına varamamak

DOĞAN Haber Ajansı’ndan Mustafa Oğuz çekmiş fotoğrafı. Kadifekale’nin son durumunu gösteriyor.

Gerçekten de Kale nefes almış. Temizlenmiş. Fotoğraf, havadan gösteriyor Kadifekale’yi. Kentsel değişimin belgesi. Çoğumuz farkında bile değiliz, orada yapılanların. Yolu her gün Yeşildere Caddesi’ne düşenler belki fark etmeye başlamıştır bir şeyler olduğunun.

***

Yıllardır söylenen, tartışılan değişim büyük ölçüde gerçekleşmiş Kadifekale’de. Göçle dolan heyelan bölgesi temizlenmiş. Evi yıkılanların çoğu Uzundere’de yapılan konutlara taşınmış. Yazı işleri toplantısında herkes çok sevdi fotoğrafı. Daha doğrusu, gözlerden uzak bir yerde, değişimin gerçekleşmesi hoşuna gitti herkesin. Herkes görüşbirliğindeydi, Mustafa’nın fotoğrafıyla haberini gazetenin manşetine taşıdık.

***
Gerçekten de Mustafa’nın eline, gözüne sağlık... Buraya kadar her şey tamam. Ancak benim kafam pek rahat değil. Neden mi? İzmir’de, böyle bir güzel iş başarılmış, ama çoğunluk farkında değil. (Tabii ki, bana göre) Büyükşehir’in tanıtım birimleri Kadifekale’deki gelişmeleri iletti. Nitekim bunlar haber olarak da yer aldı medyada. Yeter mi, bana göre değil. Yine sorayım o zaman, neden?

***

CHP’li Büyükşehir ve ilçe belediyeler hiç mi hizmet üretmiyor İzmir’de? Hiç mi güzel şeyler yapılmıyor? Elbetteki üretiliyor, yapılıyor. Ama İzmirli, (Yine bana göre) pek farkına varamıyor. Belediyelerin ilgili birimleri görevlerini büyük titizlikle yapıyor, hizmetleri duyuruyor elbette. Ama kamuoyu neyle meşgul? Şöyle bir anımsayalım.

***

Genel seçim sonrasına bir bakalım., nelerle uğraşılmış... Seçimde kim çalıştı, kim çalışmadı? Şu ya da bu yerde AK Parti ile fark, şunun ya bunun çalışmamasından/az çalışmasından kapandı. Her şeyin sorumlusu il yönetimidir. Başkanı Kocaoğlu’nun Milletvekili Susam’a seçim öncesi söyledikleri, konunun yargıya yansıması. Sekiz ilçe belediye başkanının Kocaoğlu’na kazan kaldırması. Kocaoğlu isyancılarla toplu mu görüşecek, tek tek mi? İki ilçe başkanı disiplin kuruluna verildi. İki genel başkan yardımcısı İzmir’e tarafları uzlaştırmaya geldi. Olağanüstü il kongresi için imza kampanyası. Milletvetkili Susam il yönetiminin görevden alınmasını istedi. Genel Başkan Yardımcısı Birgül Güler, CHP’nin imza toplama lüksü olmadığını söyledi. Ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, fuar açılışına geldiğinde, en önemli noktaya değindi... CHP’deki iç çekişmeler yüzünden yapılanların, hizmetlerin anlatılamadığını vurguladı.

***

Ve benden sorular... Aylardır kamuoyunu meşgul eden bu gündem maddelerini CHP mi yarattı, bir başkası mı? İç hesaplaşmaların bırakılıp iş veya hizmet üretmenin zamanı gelmedi mi? Yeterli iş ve hizmet üretiliyorsa, yeterince anlatılıyor mu? Kamuoyu yeterince bilgilenmiyorsa, ilgisizlikten mi, yoksa gündemin sürekli değişmesinden mi? Bu sorular uzar gider... Haa, her olumsuz konuda olduğu gibi, “Bu işte medya suçlu, onlar abartıyor” diyenlere sözüm var:
Hadi canım sen de...

***

Son olarak; Kadifekale’ye emeği geçen herkesi kutluyorum...

X