Basketbol Kennerman'ın büyük başarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kennerman'ın büyük başarısı

FIBA kokartlı Türk hakemi Engin Kennerman, Polonya'da düzenlenecek 36. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda görev alacak tek Türk hakem olmanın gururunu yaşıyor.

Şampiyona öncesinde Efes Pilsen World Cup 8'de görev alan Kennerman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en büyük isteğinin Türkiye'yi Avrupa Şampiyonasında iyi bir şekilde temsil etmek olduğunu söyledi.

Avrupa Şampiyonası için yoğun bir hazırlık dönemi geçirdiğini belirten Engin Kennerman, “Şampiyonanın başlamasına benim için bir haftadan daha az bir süre kaldı. Çünkü 3 Eylül Perşembe günü Polonya'ya hareket edeceğim. Orada 4-5 Eylül tarihlerinde bir seminere katılacağım. Beko Basketbol Ligi'nde sezonun bitmesinin ardından pek ara veremedim. Sadece 2 haftalık bir tatil yapma imkanı buldum. Tabii orada da şampiyona için fiziksel olarak çalışmalarıma devam ettim. Daha önce Avrupa Şampiyonasında oynanan maçların video görüntülerini izledim” diye konuştu
.
Efes Pilsen World Cup 8'de görev almasının kendisine oldukça faydalı olduğunu ifade eden Kennerman, “Çünkü turnuvada yer alan takımlardan Almanya ve Letonya şampiyonada benim görev aldığım grupta da yer alacak. Onları şampiyonadan önce yönetme şansım oldu. Şampiyonaya hazırlık açısından bu turnuva benim için oldukça yararlı geçti” dedi.

“TÜRK HAKEMLİĞİ AVRUPA'DA ÇOK İYİ YERDE”

Engin Kennerman, Türk hakemliğinin Avrupa'da çok iyi bir yerde olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Türkiye şu anda İspanya, İtalya ve Yunanistan ile birlikte Avrupa'da basketbola en çok yatırım yapan ülkeler arasında. Çok iyi Türk hakemlerimiz var. Federasyonun da Türk hakemleriyle ilgili oldukça fazla çalışması bulunuyor. Federasyonun düzenlediği eğitim çalışmaları hakemlere çok yarar sağlıyor. Türk hakemleri olarak biz Avrupa'da iyi bir yerdeyiz. Tabii ki daha aşağıdan gelen çok yetenekli genç FIBA hakemlerimiz de var. Bu bir süreç. Bugün ben olurum, yarın başka biri olur. İleride Avrupa'nın çeşitli büyük organizasyonlarında birçok Türk hakemin görev alacağına inanıyorum. Gelecek sene Türkiye'de düzenlenecek olan bir Dünya Şampiyonası var. İnşallah şampiyonada Türkiye'den bir kaç hakem birden görev alır.”


HEDEFLER

Engin Kennerman şu anki hedefinin Avrupa Şampiyonası'nda Türk hakemliğini en iyi şekilde temsil etmek olduğunu söyledi.

Avrupa Şampiyonası'nda görevini en iyi şekilde yerine getirmek istediğini belirten Kennerman, “Bütün konsantrasyonumu Polonya'daki şampiyonaya ayırdım. Bu şampiyonadan sonra önümüzde bir Dünya Şampiyonası var. Hedefim bu şampiyonada da görev alıp Türk hakemliğinin kalitesini orada da göstermek” diye konuştu.

“HAKEMLERİN OYUNCULARLA DİYALOĞU ARKADAŞÇA OLMALI”

Kennerman, Beko Basketbol Ligi'nde yer alan oyuncularla birbirlerini yıllardır tanıdıklarını ve çoğu oyuncunun alt yapılardan geldiği için onlarla uzun süre aynı ortamda bulunduklarını kaydetti.

Karşılaşma sırasında oyuncularla belli bir dönemde ve belli bir aşamada kızgınlık yaşanabileceğini ifade eden Kennerman, “Ama belli bir zaman sonra artık dost oluyoruz. Bazı kırgınlıklar oluyor ancak bunlar maç içerisinde kalıyor” dedi.

Bir hakemin sahada oyuncuyla diyaloğunun arkadaşça olması gerektiğini vurgulayan Engin Kennerman, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İyi bir diyalogla sahada her şey çözülür. Eğer oyuncuyu bir şekilde uyarmanız gerekiyorsa onu sert bir üslupla değil kırılmayacağı bir şekilde uyarmalısınız. Zaten insanlar sahada kazanmak için mücadele ediyorlar. Dolayısıyla agresif ve hırslı olabiliyorlar. Bazen bize de sert bir şekilde reaksiyon gösterebiliyorlar. Tabi bunlar hep belli kurallar çerçevesinde oluyor. Yani oyuncu kuralları aşıyorsa yapılacak şey zaten bellidir ancak bazı durumlarda da hakem olarak bizlerin toleranslı davranması lazım. Oyuncuyla hangi durumda olursa olsun diyaloglarımızı arkadaşça kurmalıyız.”

HAKEMLİK SEVDASI ÜNİVERSİTEDEN

Engin Kennerman, hakemliğe üniversitede okurken bir yakınının yönlendirmesiyle başladığını belirtti.

Bir süre düşündükten sonra hakem kursuna gitmeye karar verdiğini kaydeden Kennerman, “43 yaşındayım ve 20 yıla yakındır hakemlik yapıyorum. Asıl mesleğim veterinerlik. Aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyorum” dedi.

KENNERMAN'IN NBA HAYALİ

ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) düdük çalmayı çok istediğini kaydeden tecrübeli hakem, sözlerini şöyle tamamladı:

“NBA ile Avrupa'daki liglerde düdük çalan hakemlerin durumu çok farklı. NBA'deki hakemlerin tamamen profesyonel olduğunu unutmamak gerekir. Şu anda ülkemizde ABD'de olduğu gibi tam anlamıyla bir profesyonellik yok. Oradaki hakemler tamamen profesyonel. Hayatları bu iş olmuş. Avrupa ile NBA'de oynanan basketbol da birbirinden çok farklı. Her basketbol hakemi NBA'de düdük çalmak ister.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle