Dünya Haberleri

  Kennedy ölmeden uyarmış: Kıbrıs'a çok dikkat edin

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin 1963 yılında suikaste kurban giden Başkanı John F. Kennedy, ölmeden tam 35 gün önce ve Türkler'e karşı Rum baskılarının yoğunlaşmaya başladığı bir dönemde, Kıbrıs'ta hiç istenmeyen gelişmelerin yaşanacağını görmüş.

  Gizliliği kaldırılan bir Beyaz Saray belgesinde Başkan Kennedy'nin kaygıları açıkça dile getiriliyor. Beyaz Saray Ulusal Güvelik Konseyi'nden (NSC) McGeorge Bundy'nin imzasını taşıyan 266 sayılı talimatname, Dışişleri Bakanı'na gönderildi ve birer kopyası da Savunma Bakanı ve CIA Başkanı'na yollandı.

  Beyaz Saray antetli NSC talimatnamesinde, konu bölümüne ‘‘Kıbrıs için yeni hareket programı’’ ifadesi yazıldı ve aynen şöyle denildi:

  ‘‘Başkan, Kıbrıs'ta çok ciddi bir duruma doğru gidilmesinden kaygı duyuyor. Garantör ülkelerle birlikte Türk ve Rum toplumlarının karşı karşıya gelmemesi için elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyor. Başkan Kennedy, Dışişleri Bakanlığı'nın, hangi adımların atılabileceğine ilişkin bir tavsiye mektubunu 28 Ekim itibarıyla hazırlamasını istiyor.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı