Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Keneye tavuklu önlem

  A.A
  12 Mayıs 2010 - 12:47Son Güncelleme : 12 Mayıs 2010 - 12:47

  Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Orman İşletme Müdürlüğüne ait lojmanların bahçesinde kene bulunması üzerine, önlem olarak tavuk beslenmeye başlandı.

  Torul Orman İşletme Müdürü Ozan Aydın, yaptığı açıklamada, 40 daireli lojman bloklarının bulunduğunu alandaki bahçede, 10 gün önce personel tarafından kene bulunduğunu söyledi.

  Aydın, kenenin, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) taşıyabileceğinden şüphelendiklerini belirterek, “Bu nedenle keneyle mücadele etme yöntemlerini belirlemeye çalıştık. Tavuğun keneleri topladığı fikrinden yola çıkarak, bahçenin uygun bir yerine kümes yapmaya karar verdik” dedi.

  Satın alınan 12 tavuğu bahçede beslemeye başladıklarını ifade eden Aydın, “Kümesin kapısı sabah açılarak, tavuklar dışarıya bırakılıyor. Akşama kadar tavuklar bahçede dolaşıyor. Doğal bir mücadele başlattık, umarız başarılı oluruz” diye konuştu.

  Aydın, köylerdeki vatandaşların da tavuk besleyerek, kene ile hiç olmazsa yerleşim alanlarında mücadele edebileceklerine dikkati çekerek, “Bu mücadele şeklini vatandaşlarımıza da öneriyoruz. Hem kene ile mücadele etmiş oluyoruz hem de tavuğun yumurtasından yararlanabiliyoruz” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı