ANKARA HABERLERİ

Keneler yaydığımız titreşimi hissediyor

Hürriyet Haber
02.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Yaz aylarının korkulu rüyası Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını bulaştıran kenelerle ilgili olarak Doç. Dr. Vatansever, "İnsanların yaydığı titreşimleri, ısıyı ve karbondioksiti hisseder" dedi.

Hürriyet Haber

ANKARA Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zati Vatansever, kenelerle ilgili olarak "İnsanın yaydığı titreşimleri, ısıyı ve karbondioksiti hisseder" dedi.

Kenelerin, kanla beslendikleri için potansiyel hastalık bulaştırma özellikleri olduğunu anlatan Vatansever, şunları kaydetti:

"KKKA adı verilen virüsü taşıyan kene yaban hayatına bağımlı bir türdür. Yavru dönemini yerden beslenen tavşan ve kuş gibi küçük yaban hayvanlarının üzerinde geçirir. Ortalama beş gün sonra toprağa düşer, 15 gün boyunca değişim geçirir, aç erişkin keneler haline gelir ve yanlarından kanını emecek bir hayvanın geçmesini bekler. Erişkin dönemini ise büyük çiftliklerde ya da yaban hayatı içindeki hayvanların üzerinde geçirir. Büyümek için kan emmek zorunda olan kene, hayvana tutunamazsa insana tutunur."

Vatansever, kenelerin, oturur ya da yatar pozisyonda hareketsiz duran insana tutunduğunu belirterek, "İnsanın yaydığı titreşimleri, ısıyı ve karbondioksidi hisseder. Saklandığı yerden çıkıp, insana yönelir. Genellikle ayaktan tırmanmaya başlar ve kendine tutunacak yer arar" dedi.

Yavruyken kan emdiği hayvandan virüs alan kenenin risk taşıdığını belirten Vatansever, bu kenelerin erişkinlik döneminde insana tutunduğunda KKKA’ya neden olabileceğini kaydetti. Vatansever, erişkinlik döneminde hayvana tutunan kenenin risk taşımadığını belirterek, "Burada risk, hayvan üzerindeki keneyi sıktığınız zaman doğar. Eğer sıkarken keneyi patlatırsanız ve parmağınızda da bir çatlak varsa virüs size geçebilir" dedi.

Hareketsiz durana tutunuyor

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ÖğretimÜyesi Doç. Dr. Zati Vatansever, kenelerin, oturur ya da yatar pozisyonda hareketsiz duran insana tutunduğunu belirterek, "İnsanın yaydığı titreşimleri, ısıyı ve karbondioksidi hisseder" dedi.

Spreyler çok etkili

Kenelerden korunmak için, kene kovucu spreylerin çok etkili olduğunu ve önerdiklerini ifade eden Doç. Dr. Zati Vatansever, spreylerin mutlaka talimatlara göre kullanılması gerektiğini anımsattı. Vatansever, bu spreylerin binde 5 oranında "permethrin" maddesi içerdiğini belirterek, "Bu madde, böcek öldürücü bir ilaçtır. Hayvanlar üzerinde ve tarımda kullanılır. Kesinlikle doğrudan cilde uygulanmamalı. Yaban hayatının olduğu bölgelere gitmeden bir gece öncesinden giysilerin dış yüzeyleri, botların ve çorapların dış kısımları spreyle nemlendirilmeli ve kurumaya bırakılmalı. Ertesi gün giyilmeli."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Keneler yaydığımız titreşimi hissediyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı