Gündem Haberleri

  Kene Çorum'da yine can aldı

  Kemal KARADAĞ / DHA
  13.05.2010 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Çorum'da bir kişi daha kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) şüphesiyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) şüphesiyle sevk edildiği Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören 46 yaşındaki Ömer Uysal kurtarılamadı. Sağlık İl Müdürü Dr. Adem Bilgin, Uysal'ın, ‘riskli' kabul edilen bölgede yaşadığını ve uzmanlar tarafından keneye karşı eğitim verilen kişilerden biri olduğunu söyledi.

  Merkeze bağlı Güney Köyü'nde oturan Türk Telekom’dan emekli Ömer Uysal, geçen hafta perşembe günü evinin önündeki bahçede oturduğu sırada göbeğinin altından kene tarafından ısırıldı. Keneyi çekip çıkaran Uysal, yüksek ateş ve mide bulantısı şikayeti ile geçen cumartesi günü Çorum Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumunun ağırlaşması üzerine geçen pazartesi günü de Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. KKKA şüphesiyle tedavi gören 3 çocuk babası Ömer Uysal, tüm müdahalelere rağmen bu sabah kurtarılamadı.

  Çorum'da 46 yaşındaki Döndü Arlı ve 71 yaşındaki Nazmiye Karaca ile birlikte bu yıl kentte KKKA şüphesiyle ölenlerin sayısı 3'e yükseldi. Sağlık İl Müdürü Dr. Adem Bilgin, Çorum’da bu yıl KKKA şüphesiyle tedavi altına alınarak kurtarılamayanların sayısının 3'e yükseldiğini ve geçen yıl 8 kişinin kene ısırması sonucu yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Dr. Bilgin, “Güney Köyü, Çorum'da ‘riskli bölgelerden' birisiydi. 380 nüfuslu bu köyde sürekli eğitim çalışmaları yaptık ve çalışmalar sonrasında eğitim verdiğimiz köylülerden imzalar aldık. Eğitim alan ve imza atan birisi de hayatını kaybeden Ömer Uysal’dır. Vatandaşlarımızı keneye karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

  2009'da 61 kişi hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre 1 Ocak- 31 Ağustos 2009 tarihleri arasında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı tanısı konan toplam bin 274 vaka tespit edilmişti. Bunların 61'i ölümle sonuçlanmıştı. 2008 yılının aynı döneminde  1.298 vaka görülürken bunların 59'u hayatını kaybetmişti.   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı