Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kene avcısı sülünler doğaya salındı

  Durmuş SEVİNDİK/ZONGULDAK, (DHA)
  24.08.2009 - 12:49 | Son Güncelleme:

  ZONGULDAK’ta, kene ile mücadele çalışmaları kapsamında 500 sülün doğaya salındı.

  Sülünlerin doğaya bırakıldığı ‘yaban hayvanı yerleştirme sahaları’nın bir yıl boyunca avlanmaya kapalı olacağı belirtildi.
  Çevre ve Orman Bakanlığı’na ait Samsun’daki Gelemen Üretme İstasyonu’ndan bir hafta önce Zonguldak’a getirilen 500 sülün, Çaycuma İlçesi’ne bağlı Yukarı Göynük Köyü’nde kurulan etrafı telle çevrilmiş üstü kapalı alanda bir hafta adaptasyon ve kontrol sürecini tamamladı. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube ekipleri, kene dahil birçok zararlı böceği yiyerek beslenen sülünlerden 250'sini aynı bölgede, 250'sini de Ereğli İlçesi Kızılcapınar mevkiinde bugün doğaya bıraktı. Sülünlerin salındıkları ‘yaban hayvanı yerleştirme sahaları’nın 1 yıl boyunca avlanmaya kapalı olacağı, bu bölgelerdeki av denetimlerinin yoğunlaştırılarak süreceği ve kaçak avlananlar hakkında yasal işlem yapılacağı bildirildi.

  İl Çevre ve Orman Müdürü Nazmiye Uzun, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarının bulaşıcı olması ve ölümlere sebebiyet vermesinden dolayı zaman zaman kene ve diğer zararlı böceklere karşı bu tür çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Bu tür zararlı böceklerin artmasındaki temel sebeplerden en önemlisi; bozulan, tahrip olan ekosistemdir. En iyi mücadele yöntemi ise ilaçlama değil ekosistem dengesinin yeniden kurulması ve biyolojik mücadeledir. Bu sebeple kene başta olmak üzere doğada bulunan diğer zararlı böcekleri yiyerek beslenen yararlı hayvanların doğaya salınması bu açıdan çok önemlidir” dedi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı