Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“Kendisine gönlümüzde madalya aldığını söyledik”

Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Suat Çelen, milli cimnastikçi Göksü Üçtaş'ın sakatlığı nedeniyle başarısız olduğu iddialarına ilişkin, “Üçtaş'ın olimpiyatlara gitmesine engel olabilecek bir durumu yoktu” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Çelen, Üçtaş'ın Türkiye'de bir ilke imza attığını ve kota kazanarak Türkiye'yi Londra Olimpiyatları'nda temsil ettiğini söyledi.

Kendisinin de eski bir milli cimnastikçi olduğunu hatırlatan Çelen, “Cimnastik sporuyla uğraşan biri olarak Göksu'nun olimpiyatlara katılması konusunda eleştirilere hak vermiyorum. Cimnastikte kota almak çok zordur ve bu kotanın nasıl alındığını, zorluğunu kimse bilmez. Bireysel başarılar alsanız da takım olarak geride kalırsanız diğer takımlar olimpiyat kotasını doldurur. Göksu, takım olarak yapılan elemelerin ardından kalan 25 kişinin içine girmeyi başardı” diye konuştu.

“Kendisine gönlümüzde madalya aldığını söyledik”

Çelen, Üçtaş'ın olimpiyatlara katılmasının tarihi bir başarı olduğuna dikkati çekerek, sporcusunun zoru başardığını belirtti.

Üçtaş'ın “tarih yazdığını” ifade eden Çelen, şöyle devam etti:
“Göksu, Bolu'nun sporcusudur ama başında milli antrenörü vardır. Burada 1,5 ay önce dirseğini yere koydu ve orada bir sakatlık oldu. Sakatlığının ardından federasyonla görüşüldü ve hemen Ankara'ya götürüldü. Ankara'da tedavi oldu ama tedavi öncesi antrenmanlarına devam etti. Göksu'nun olimpiyatlara gitmesine engel olabilecek bir durumu yoktu.
İnsanlarımızın kafasında 'Göksu olimpiyatlara gitmeseydi, ülkemizden başka sporcu giderdi' gibi bir düşünce oluşmasın çünkü öyle bir durum yok. Sizin sporcunuz olimpiyatlara gidemezse diğer ülkelerin oyuncularına o kota hakkı doğuyor. Neden böyle bir şey olsun ki? Göksu, 6 yaşından beri olimpiyatlara gitmeyi hayal ediyordu ve sonuna kadar hak ettiği bu olimpiyatlara gitti. Londra'dan döndüklerinde teknik açıklamaları yaparlar ama biz Göksu giderken de kendisine gönlümüzde madalya aldığını söyledik.”

Olimpiyat oyunlarına katılan ilk Türk cimnastikçi olan 21 yaşındaki Göksu Üçtaş, denge aletinde 11 bin 333 puan almış, sakatlığı nedeniyle diğer yarışmalara katılamamıştı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler