Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Kendini koruyamayan antivirüs

  Hürriyet Haber
  14 Ocak 2016 - 09:40Son Güncelleme : 11 Mayıs 2016 - 14:38

  Google mühendisleri sadece kendi projeleri üzerinde çalışmakla kalmıyor, diğer popüler yazılımlardaki potansiyel güvenlik sorunlarını da çözmek üzere firmaları uyarabiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde AVG'nin Chrome eklentisinde bir güvenlik açığı bulan Google mühendisi Tavis Ormandy, bu defasında Trend Micro'da şaşırtan bir açık buldu.

  Ormandy'nin keşfine göre Trend Micro antivirüsün varsayılan olarak yüklediği parola yöneticisi, saldırganların uzaktan komut çalıştırmasına izin veriyor. Mühendise göre saldırganlar, açığı kullanarak parolalarınızı da okuyabiliyorlar. Güvenlik açığının nedeni ise Trend Micro'nun Chromium'un Ocak 2015'te çıkan eski bir sürümünü kullanması.

  Bilgisayar korsanına 135 yıl hapis cezası dahaBilgisayar korsanına 135 yıl hapis cezası daha

  Ormandy, güvenlik açığının nasıl kötüye kullanılabileceğine örnek vermek için uzaktaki bir makinede hesap makinesini nasıl çalıştırdığını gösterdi. Hesap makinesinin uzaktan çalıştırılabilmesi, kötü niyetli komutların ve programların da çalıştırılabileceği anlamına geliyor.

  Kendini koruyamayan antivirüs

  Türk hacker’lar, Rusya Enformasyon Bakanı Nikiforovun Instagram hesabını hack’lediTürk hacker’lar, Rusya Enformasyon Bakanı Nikiforov'un Instagram hesabını hack’ledi

  Mühendis, gördükleri karşısında şaşkınlığını gizleyemezken "bu şeyi bir güvenlik uzmanına danışmadan nasıl herkese varsayılan olarak sunarlar" dedi. Açığı kapatmak için hızlı davranan Trend Micro ise sorunu bir haftadan kısa bir sürede çözdüğünü söyledi.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HACK'LEYEN, ARDINDAN İŞE ALINAN 7 HACKER

  Etiketler: trend micro , hacker , hack , google
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı