« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kendini fetheden adam...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

Sabahın ilk ışıkları, evin içine doluyordu.. İkisinin de gözüne uyku girmemişti.. İlk sınav, ilk heyecandı.. Yönetmek, oynamaya benzemiyordu hiç..

‘‘Başarabilirmiyim’’ diye soruyordu kendi kendine.. Daha önce futboldan kopmaya çalışmış, parlak futbolculuk döneminin anılarına sünger çekmiş, ticarete atılmıştı.. Ne var ki, ticaret onun yapacağı iş değildi.. O, futbolla doğmuş, futbolla yaşaması gereken bir insandı.. En büyük destekçisi eşi Fulya hanımla, işte o sabah, birlikte karar verdiler. Evet, başarabilirdi.. Fatih Terim, Ankaragücü'nün teknik direktörlük teklifini kabul edecekti !

<ı>İLKOKULU ADANA DEMİRSPOR

İlkokulu Adana Demirspor, ortaokulu Galatasaray'da bitirmişti.. Ancak, daha liseye kaydolmamıştı. İyi futbolcu olmak başka, iyi teknik direktörlük başkaydı.. Önünde örnekler çoktu.. Nice büyük futbolcular, antrenörlük hayatına atıldıktan sonra kaybolup gitmişti. Bu ortaokul tahsili, ona ufak bir yarar sağlayabilirdi, hepsi o kadar..

Lise diplomasını Ankaragücü'nde aldı.. İlk günler bazı derslerde sıkıntı çekti ama, genelde başarılıydı. Birdenbire iyi bir liseye kaydolmak, iftihara geçemese bile, sorunsuz sınıf atlamak kolay iş miydi ? Liseyi bitirdikten sonra, Göztepe kulübünde yapılan üniversite giriş sınavlarında yeterli puanı toplayamadı. Tahsil hayatındaki tek eksisi de buydu zaten..

<ı>HOCALARININ GÖZBEBEĞİ

Üniversiteye başlayışı, milli takımlaydı.. Ümit milli takımının sorumlusu olmuş, Piontek'in de yardımcılığını üstlenmişti. Mutlulukla acıyı kısa zamanda harmanlayıp, bu karışımla yaşamayı, üniversitenin ilk yıllarında öğrendi. Yaşanmayarak elde edilenin adına, ‘‘tecrübe’’ denmiyordu çünkü.. Piontek'in ayrılışıyla başına getirildiği A milli takımdayken, üniversitenin üçüncü sınıfına geçmişti. Bundan sonra Fatih Terim'i kimse tutamadı. Derslerin en başarılı öğrencisi, hocaların gözbebeğiydi.. Öğretmenleri, ‘‘Böyle bir talebeyi, biz daha önce nasıl farkedemedik’’ diye birbirlerine soruyorlardı.

<ı>ONA SAHİP ÇIKALIM

Doktora tezini vermek amacıyla gittiği Galatasaray kulübünde, aynı başarıyı gösterip gösteremeyeceği tartışma konusuydu.. Buranın ortaokulunu bitirmişti ama, en üst düzey yerde ne yapacağı bilinmiyordu. Dedikodu çarkları çalışmaya başlamıştı. Ancak, Fatih Terim esas patlamayı doktora tezi sırasında yaptı. Profesörler bile, bilmediklerini ona soruyorlardı. Maç sırasında futbolcularından çok terliyor, onlardan fazla konsantre oluyor, duyguları mantığına galip gelmiyordu.. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmıyor, mücadele gücünü, direncini yitirmiyordu.. Yenilmekten nefret eden kişiliği yüz hatlarına yansıyor, her damarı birbiri ile kavga ediyordu.. Yorulmak bilmeden her salisesini işine harcıyor, onunla yaşıyordu.. Eleştirilen agresif yapısı, bunlardan kaynaklanıyordu kuşkusuz..

Şimdi, üniversite mezunu, doktora tezini birincilikle vermiş, kendini fetheden futbol adamı için, hepimizin yapması gereken birşey var: ‘‘Türkiye'nin yetiştirdiği bu en büyük teknik direktöre sahip çıkalım.. Hataları da, başarısızlıkları da mutlaka olacak. Bunları eleştirelim ama, niyetimiz üzüm yemek olsun, bağcı dövmek değil.. Çünkü, Fatih Terim kolay yetişmedi !’’Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler