Gündem Haberleri

  Kendimizi yumruklamayalım

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
  11.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, terörle mücadele eden kurumları eleştirirken moral bozmamak gerektiğini belirterek, "Kendi kendimize yumruk atmamalıyız. Hadi Aktütün karakolunu taşımadık, ya Diyarbakır ne" diye sordu.

  Toptan, güncel konularda şu değerlendirmeleri yaptı:

  Herkes sorumlu "Gelişmelerin canımızı sıkmaması mümkün değil. Hepimizin; siyaset kurumunun, parlamentonun, hükümetin, muhalefetin, mücadeleyi yürüten polisle askerin sorumluluğu var. Aktütün saldırısına odaklanıp, işi sadece kendi kendimizi suçlamaya vardırmayalım. Hadi orada karakol yanlıştı, taşınmadı. Peki ya Diyarbakır ne? Terör çok ciddi bir olay olarak karşımızda. Bunun küresel boyutu var, Kuzey Irak, Bağdat, ABD ve bölge ülkeleri boyutu var. Bunların sorumluluğu var. Bakın işte sizin gazetede var; bir Avrupa ülkesi PKK’nın 10 milyon Euro parasını serbest bırakıyor. Kendi kendimize haksızlık etmemek, yumruklamamak lazım. Bakın Türkiye üç şeyden vazgeçmemeli: Terörle mücadele, kalkınma, demokrasi ve insan hakları. Bunlar birbirinin alternatifi değil ve hepsini beraber yapmak da ancak demokrasi ile mümkün.

  Bana göre yasalarımızda terörle mücadele konusunda iyi hükümler var. Uygulamada sorunlar çıkıyorsa bunu ilgili kurumlar tartışır, bir çıkış yolu bulur; ama ’askerler üç istedi; biz bir verdik’ anlayışı ve görüntüsü doğru değil. Bunu pazarlık konusu yapmamalı.

  Komutanın istifası Herkes, her kurum eleştirilir. Ölçü kaçar ve hassas nokta öyle ya da böyle aşılırsa terörle mücadelede moralsizlik meydana gelebilir. Ne yaparsa yapsın doğrudur anlayışı da tabii iyi değil. İstifa eleştirilerini saygı ile karşılamalı. TSK’nın kendi iç disiplini var, muhtemelen her şeyi değerlendiriyorlardır. Zahid Akman tartışmasında ise, kişi benim başkanı olduğum parlamento tarafından seçildi. Başka bir genel müdürle ilgili öyle bir çağrı yapmam. Çağrımın yerini bulup bulmadığı başka bir konu.

  DTP’ye rica DTP’nin de yardımını rica ediyorum. Bana geldiklerinde kendilerine söyledim, yine söylüyorum; siz de teröre bir şey demeli, halkı rahatlatmalısınız."
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı