"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Kendimize gelelim artık önlem alalım

İZMİR bir kabus, daha doğrusu travma yaşadı. Adamın biri, daha doğrusu bir manyak, üç kişiyi gözünü kırpmadan başlarına birer kurşun sıkarak öldürdü.

Ve İzmirliler iki gece, “Bu gece sıra bende mi” psikolojisiyle yattı, kalktı. Çoğu kimse dışarı çıkmadı. Sonunda adam Bodrum’da yakalandı ve herkes derin bir nefes aldı. İzmir Polisi’ne övgü dönemi başladı, hatta dozu aşanlar bile oldu. Hatta Hamdi Ayri’nin ne kadar ceza alıp kaç yaşında cezaevinden çıkacağını hesaplayan da. Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, belki de işi en abartmayandı. Öyle ya, polis işini yapmış, katili yakalamıştı. “Önce insanım, sonra baba, sonra da polis” dedi, Yılmaz ve ekledi:“Klasik polis zihniyeti bir kenara bırakılarak, çağdaş polis anlayışına geçilmeli. Toplumda özellikle öfke kontrolüyle ilgili ülke politikası oluşturulmalı.”Buraya kadar her şey tamam. Haa, bu arada, “Üçüncü cinayet önlenebilir miydi” diye düşünenler de var. Ben bu aşamada önemli bir sözcükten bahsedeceğim. MOBil Elektronik Sistem Entegrasyonu. Yani MOBESE. Herkesin duyduğu, ama çoğumuzun ne olduğunu bilmediği.*********Kısaca, “Kamera ile görüntüleme esasına dayalı güvenlik amaçlı kullanılan sistem” anlamına geliyor. Kentin ana yerlerine kameralar konuluyor... Yani kent gözetleniyor. Trafik, terör, gasp, hırsızlık, kapkaç... Aklınıza hangi suç gelirse, caydırıcı bir sistem. Çoğu işyeri kendi görüntüleme sistemini kurdu. En kapsamlısını da Balçova Belediyesi gerçekleştirip polise devretti, yanılmıyorsam. Sistem İstanbul’da var. İzmir’de yok. Son seri katil de bazı güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerin yardımıyla yakalanmadı mı? Fazla söze gerek yok. MOBESE için kollar hemen sıvanmalı. Hiç bir bahaneye, mazerete bakılmadan, sistem öncelikle uygun yerlerde kurulmalı. Gerekirse yardım istenmeli, seferberlik ilan edilmeli.Not: Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz’a ‘Geçmiş olsun’ diyorum, kızının eskisinden çok daha sağlıklı olmasını yürekten diliyorum. Buna inanıyorum.
X