"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kendime zarar verebilir miyim?

Güzin Abla

Kadıköy'den Hüsran

ABLACIĞIM üniversite son sınıfta okuyan, iyi aile terbiyesi görmüş, çalışan bir genç kızım. Küçük yaştan beri mastürbasyon yapıyorum. Zaman zaman havlu gibi şeyler kullanıyorum. İçimde hep bir endişe ve kuşku var. Acaba kendime zarar vermiş miyimdir? Yani şimdiye kadar yaptığım bu olay nedeniyle kızlık zarıma bir şey olmuş mudur? Bu durum tıpkı uyuşturucu gibi insanda alışkanlık yapıyor. Bir türlü vazgeçemiyorsun. Bu yüzden evlenmeyi de düşünmüyorum. Geçenlerde kilotumda koyu kırmızı bir leke vardı. Çılgına döndüm. Kime sorsam, nasıl sorsam bilemedim. Bu öyle herkesle konuşulacak bir sorun değil ki. Lütfen bana yardımcı olun. Üstelik bu sorun, genel bir sorun. Benim gibi pek çok genç kızın sorunu olduğundan eminim. Geniş bir açıklama yaparsanız benim gibilere de çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

CANIM kızım, genellikle bizde genç kızlar ne aileleri ne de eğitim kurumları tarafından bu konularda aydınlatılıyor. Bu yüzden hep endişe içindeler. Mastürbasyonun kötü bir şey olup olmadığı, yasak olup olmadığı ve kızlık zarına zarar verip vermediği endişesi içinde kıvranıp duruyorlar, senin gibi. Ben bu konularda sizleri eğitebilecek düzeyde değilim. Bilgilerim yeterli olmayabilir ama senin açıkladığın tarzda kendi kendini tatmin ediyorsan bunun kızlık zarına zararı olmasa gerek. Ama tabii yazdıkların dışında bir şey yapmadınsa. Kilodundaki kahverengi leke de adet öncesi ya da sonrası kalıntısıdır. Mastürbasyonu seksologlar gençlere asla yasaklamıyor. Ancak bunun aşırıya kaçmadan, gerçek bir cinsel yaşamdan kaçınacak düzeye gelmeden uygulanması şartıyla. Seks bilimciler, gençlik yıllarında düzenli bir cinsel ilişkiye başlamadan önce mastürbasyona başvurulmasını doğal, hatta yararlı kabul ediyor. Bunun için kendini suçlama, ancak daha dikkatli davran ve daha seyrek olmasına çalış. Evlenmeyi düşünmemen de hiç hoş değil. Hatalı düşünüyorsun. Endişeden kurtulmak istiyorsan bir jinekoloğa görün.

FAKS: 0212 677 04 21

X