Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kendi takımını kur futbol yıldızlarıyla oyna

  Hakan GENCE
  07 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ekim 2007 - 20:56

  Hem futbolu hem bilgisayarı sevenlerin heyecanla beklediği an geldi. EA Sports’un 1994’ten beri hazırladığı futbol oyunu FIFA’nın yeni versiyonu FIFA 08 geçen hafta piyasaya çıktı. Oyunun sloganı "Gerçek sporda ne varsa, oyunda da o var."

  FIFA serisi dünyada en çok talep gören bilgisayar oyunlarından birisi. Öyle ki geçen yıl FIFA’nın eski versiyonları tüm dünyada 13.6 milyon adet satıldı. Tasarımcılar her yıl yeni özellikler sunarak oyunun meraklıların memnun etmek için çalışıyor.

  2002’de üç boyuta geçen oyun, 2007’de online dünyanın kapılarını açıyor. FIFA 08’de de hayranlarını tatmin edecek birçok yenilik var. Örneğin, oyun kendi kulübünüzü kurup online maç yapmanıza olanak sağlarken futbolcularınız çevre şartlarından etkileniyor. Ayrıca oyunda toplam 20 ülke, 27 futbol ligi, 510 takım ve 10 binin üzerinde futbolcu var. Türkiye’den sadece Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray değil Süper Lig’deki bütün takımlar oyunda yer alıyor.

  GERÇEK YILDIZLARIN HAREKETLERİ OYUNDA

  FIFA 08’deki önemli yeniliklerden biri "Be a Pro" modu. Bu özellik sayesinde istediğiniz bir oyuncunun yerine geçip gerçek bir futbolcu gibi kendinizi her alanda geliştirebiliyorsunuz. Sahada tek bir oyuncuyu kontrol ederken diğer oyuncuları da hücum bölgelerinde yönlendirip boş alanlara kaçabiliyor, çalım atabiliyor, sahayı okuyup düzgün paslar verebiliyorsunuz.

  Diğer bir değişiklik de koşu yoluna atılan toplar ve sağ kolla oyuncu değiştirebilme imkanı. Yeni şut sisteminde kaleciyle karşı karşıya kaldığınızda daha büyük kontrole sahipsiniz. Haftalık güncelleme özelliği sayesinde de takımdan ayrılan ya da sakatlanan oyuncuları internet üzerinden takip edip güncelleme olanağı var.

  RONALDINHO’NUN HAREKETİNİ YAPIN

  FIFA 2008’de futbolcuları her gün karşılaştıkları stresle başa çıkarak geliştiriyorsunuz. Oyuncular etraflarında olup biteni farkına vararak, tehditlere ve fırsatlara karşı anında tepki veriyor. Akıllı kararlar alıyor. Gerçek yeni nesil adı verilen sistem sayesinde futbol yıldızlarının kendilerine has hareketlerini sergileyip oyun tarzınızı da belirleyebiliyorsunuz. Ronaldinho, Robinho, Frank Lampard, David Beckham, Roberto Carlos ve Juninho gibi futbolcuların özelliklerini oyunda geliştirip rakiplerinizden ayrı yetenekler kazanıyorsunuz. Ayrıca Ronaldinho’nun "flip-flap" hareketini de (Nike reklamında topu sağa atıp hızla sola çevirdiği hareket) becerinizi kullanarak yapmanız mümkün.

  FUTBOL HABERLERİ BİLGİSAYARINIZDA

  Oyunun mönüsünün kullanımı kolay ve önceki versiyonlara benziyor fakat görüntüsünün geliştirildiğini görüyoruz. Mönüdeki ana farklılık maçın sonunda sizi doğrudan istatistik ekranına yönlendirmesi. Spiker sesleri de bu yıl farklı. Bu sayede oyundaki maç sesleri daha gerçekçi hissediliyor.

  Ayrıca oyun sırasındaki güzel goller ve önemli anlar, video yükleme özelliği sayesinde kaydedilerek tüm dünyayla paylaşılabiliyor. Bunun için istediğiniz görüntüleri FIFA 08 web sayfasına yüklemeniz yeterli. Medya bağlantıları sayesinde de gerçek futbol haberlerini anında öğrenebiliyorsunuz.

  ARKADAŞLARINIZLA FIFA OYUNLARINDAN KARMA TAKIM YAPABİLİRSİNİZ

  FIFA geçen yıl online maçlara daha fazla anlam katmak için oyuna interaktif ligler özelliğini eklemiş ve oyuncuların kulüpler etrafında bir araya gelmelerini sağlamıştı. Bu yıl ise online oyun sayesinde "İnteraktif Lig" ile sınırlı kalmıyor kendi kulübünüzü kurabiliyorsunuz. 15 kişilik oyuncu kadrosunu arkadaşlarınızdan veya diğer FIFA oyuncularında seçebiliyorsunuz. Kulübünüzü İngiltere, Fransa, Almanya ve Meksika liglerinde dahil edebiliyorsunuz. Oyundaki araçları kullanarak çoklu oyuncu arkadaş ligleri veya turnuvalar da organize edebiliyorsunuz.

  Futbol kulüplerinin ana amacı kulübünüzü en üst sıraya taşımak. Bu da online sıralamalı hızlı oyun maçları, interaktif lig maçları veya kulüp savaşı maçlarını kazanarak aldığınız puanlarla sağlanıyor. FIFA’ya yeni başlayanlar da tecrübeli oyunculara katılıp kulüplerinin başarısına katkıda bulunuyor. Kulübünüzde kimin en iyi oyuncu olacağı da rekabet yaratıyor. Futbol kulüpleri online futbol dünyasında yalnız bir savaşçı olmanın bir adım ötesi ve 11 oyuncudan oluşan online takımlara doğru atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

  FIFA 08’in diğer yenilikleri

  Ustalık dolu son vuruşlar: Gerçek yeni-nesil şut motoruyla şutlarınızın başarısı birçok faktörün kombinasyonuyla belirleniyor. Top falsosu, defans oyuncularının yarattığı baskı, oyuncu özellikleri, hatta maçtaki tansiyon çekilen şutların beklenmedik doğasını yaratıyor.

  Zeki futbol: 35 noktalı karar verme motoruna sahip yapay zekayla gerçek zamanda saniyede 1000, dakikada 60 binden fazla potansiyel seçenek ve tepki arasından, seçim yapabiliyorsunuz.

  Profesyonelliğe giden yol: Gerçek bir futbolcu gibi düşünüp hareket etmeniz gerekiyor. Tüm oyunu tek bir oyuncuyla oynayarak gerçek zamanlı bildirimler ve analizler alabiliyorsunuz. Kamera sayesinde oyuncunuz ve maç görüş alanınızda oluyor. Hücuma geçtiğinizde kamera size odaklanıyor.

  Manuel kontroller: Koşu yoluna pas ve boşa koşuşlar gibi yeni manuel kontrolle oyunu yönlendirebiliyorsunuz. Sağ kolla defans oyuncularını hızla değiştirip istediğiniz kişiyle savunma yapabiliyorsunuz.

  Turnuva modu: 35’i resmi, 60 turnuvada oynayabilir veya kendi turnuvanızı yaratabilirsiniz.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı